Policie se zaměří na výcvik proti extremismu i na spolupráci s veřejností

Praha – Pořádková policie se v letošním roce zaměří na výcvik dalších jednotek pro boj s extremismem. Hodlá také častěji využívat antikonfliktní tým nebo více vzdělávat velitele zásahů. Ke speciálním pořádkovým jednotkám (SPJ) v Praze a Brně nově přibudou speciální útvary těžkooděnců v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Novinářům to dnes řekl ředitel pořádkové policie Petr Sehnoutka. Důvod opatření je podle Sehnoutky jasný - extremisté se více specializují, stávají se agresivnějšími, lépe organizovanými a používají nové metody a prostředky. Policie se chce víc zaměřit na spolupráci s veřejností a místními samosprávami.

Ústí nad Labem a Ostravu si policie ke vzniku speciálních pořádkových jednotek vybrala mimo jiné kvůli výhodné poloze obou měst. „Zaprvé posílíme dojezdové vzdálenosti do ostatních krajů v rámci republiky. Zadruhé jak na Ústecku, tak v Ostravě jsou velké základny extremistů,“ řekl Sehnoutka. Speciální pořádková jednotka v Ostravě má vzniknout už k 1. srpnu, jednotka v Ústí do konce roku 2011.

V pořádkových jednotkách všech krajů v současné době působí 2 670 vycvičených policistů, z toho celkem 670 připadá na pražskou a brněnskou speciální pořádkovou jednotku. Po vzniku dalších dvou SPJ by mělo být ve speciálních jednotkách celkem 1 150 lidí.

Kromě nemilosrdného postoje k extremismu však pořádková policie plánuje pracovat i na lepší spolupráci s místními ústřednami. Jednou z priorit pro letošní rok je proto činnost takzvaných okrskových policistů, kteří mají na starosti určitou část města nebo obce. Policie chce také pokračovat v projektu „Každý zná svého policistu“, ten zahrnuje například informace o kontaktech na konkrétní policisty v terénu. V rámci projektu lidé obdrží do schránky vizitku místních strážníků. Kontakty i s fotografiemi okrskářů by měly být vyvěšené na služebnách i na internetu, policisté by měli být více v ulicích a lépe znát terén.

Lepší spolupráce policistů s veřejností má podle vedení pořádkové policie také přispět k omezení možné korupce. „Je to slušný projev každého uniformovaného policisty, vstřícnost, je to získání co největší důvěry občanů,“ nastínil Sehnoutka. Pořádkové policii, která má na 20 tisíc příslušníků, teď díky změnám zákonů například ubylo práce s asistencemi při exekucích i doručování soudních obsílek. Získaný čas chtějí strávit právě při práci v terénu.