Vrchní soud zmírnil Rumunovi trest za vraždu a pobodání

Praha - Za pokus o vraždu ženy a muže dostal Constantin Cretu trest 15 let vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud. V odvolacím jednání změnil verdikt Krajského soudu v Praze, který muži loni v listopadu vyměřil výjimečný sedmnáctiletý trest. Rumun Cretu podle prvoinstančního rozsudku na své krajany zaútočil kuchyňským nožem loni v květnu v pokoji kladenské ubytovny. Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tragická událost se podle spisu stala 17. května po poledni. Cretu tehdy podle obžaloby i krajského soudu zaútočil na jednadvacetiletou ženu kuchyňským nožem, kterým ji velkou silou bodl do hrudi a břicha. Žena na následky zranění zemřela. Cretu podle prvoinstančního verdiktu napadl i osmadvacetiletého muže, kterého třikrát bodl do hrudníku. Muž útok podle krajského soudu přežil jen díky včasné pomoci lékaře.

Cretu před soudem nevypovídal, v přípravném řízení se k činu přiznal a podrobně popsal svůj útok. Uvedl, že s ženou přicestoval z Rumunska do Česka za prací asi týden před událostí. Měli prý spolu více než roční poměr. Bydleli v kladenské ubytovně a pracovali v pekárně. Na pokoji s nimi prý byli ubytováni i další lidé, mezi nimi také muž, kterého pak podle obžaloby pobodal.

Když v den incidentu po poledni nenašel ženu a muže na pracovišti, odešel je hledat na ubytovnu, řekl v přípravném řízení. Po příchodu na pokoj prý oba našel v posteli, údajně se objímali a líbali. Ze skříně pak prý vzal nůž, nejprve dvakrát bodl ženu, a poté pobodal i muže. Ten následně utekl. Pobodaný muž v přípravném řízení popřel, že by s ženou něco měl, označil to za nesmysl.