Tuhá zima prodražuje na Vysočině údržbu silnic

Jihlava - Na Vysočině se prohrnování a sypání silnic kvůli letošní tuhé zimě prodražuje o desítky milionů korun. Podle náměstka hejtmana Libora Joukla se jen za leden náklady v meziročním porovnání zvýšily o 15 milionů na 35 milionů korun. Pokud se bude počasí vyvíjet jako dosud, mohla by to být pro silničáře v kraji jedna z nejnákladnějších zim za poslední léta. Kraj má letos na celoroční údržbu silnic vyčleněno 520 milionů korun.

„Na přelomu kalendářního roku jsme si mysleli, že by náklady mohly být o něco nižší, ale leden nám potvrdil pravý opak,“ konstatoval Joukl. Dodal, že pokud budou výdaje pokračovat podobným tempem, mohly by se celkové letošní náklady na zimní údržbu přiblížit ke 300 milionům korun. Za rok 2009 stálo zimní čištění silnic na Vysočině 253 milionů, v předcházejících dvou letech byly náklady nižší o několik desítek milionů.

Joukl nepředpokládá, že by se kvůli dražší zimě výrazněji omezovaly letní opravy. Nedá se ale ani vyloučit to, že některé chystané akce budou odloženy. Postup financování těchto prací se podle Joukla vyjasní až po vyhodnocení zimní sezony.

Vzhledem k tomu, že se sněhovými kalamitami letos bojují i níže položené oblasti, domlouvá se kvůli vyšší poptávce obtížněji nákup posypové soli. Joukl uvedl, že asi polovinu soli na zimní sezonu měl kraj uloženou ve svých skladech. Teď ale firmy vykrývají dohodnuté dodávky jen asi z poloviny, proto kraj jedná i s dalšími možnými dodavateli.

Krajští silničáři se starají o sjízdnost 4 700 kilometrů vozovek, kromě krajských silnic zajišťují také prohrnování a sypání státních silnic I. třídy. Přes zimu se na Vysočině neudržuje 302 kilometrů málo frekventovaných tras.