Kdo šacuje auto – bavorští policisté, nebo gangsteři?

Weiden (Bavorsko) – Neoznačené auto předjíždí luxusní limuzínu a nutí jejího řidiče zastavit. Z prvního vozidla vybíhají dva muži v kožených bundách a nevybíravě říkají řidiči, aby vystoupil a nechal je své drahé auto důkladně prohlédnout. Tak neprobíhá přepadení, nýbrž policejní kontrola českého auta v bavorském příhraničí. Čeští řidiči proto hovoří i o obavách při prvním setkání s policisty. Bavorsko tvrdí, že podobný průběh kontrol je zcela v pořádku a českým řidičům nezbývá, než se podřídit. Z řady stížností na průběh kontrol přitom uspěla jen hrstka.

Bavorští policisté zastavují především poměrně nová a drahá vozidla s českou registrační značkou. Při kontrole se mimo jiné zaměřují na původ zastavených vozidel. „Máme hodně ukradeno,“ vysvětluje lámanou češtinou neuniformovaný muž bavorského zákona, který zastavuje české řidiče.

Ti si přitom zejména zpočátku nejsou jisti, zda nejsou oběťmi přepadení. „Mohli by mít nějakou uniformu. Takhle bych si řekl, že jsou to hoši z vesnice,“ podotýká řidič luxusního audi, které si bavorští policisté chtějí důkladně prohlédnout. Podobný názor má také další zastavený řidič s poměrně novou toyotou: „Když mně šacují auto dva frajeři – s prominutím – v kožených bundách a riflích, někdy jsem strach měl.“

Německá policie kontroluje řidiče nejčastěji v pásmu do 30 kilometrů od českých hranic. Během dne se v práci vystřídá na 60 hlídek. Jejich tak zvané závojové pátrání podle bavorského ministra vnitra nijak neodporuje schengenské dohodě.

Jeho přesvědčení ale nesdílí české ministerstvo vnitra. „Závojové pátrání v tom rozsahu, ve kterém je prováděno, je v rozporu se Schengenským hraničním kodexem. Pátrání neodhalí zločince, k tomu slouží jiné metody policejní práce,“ poukazuje ředitel odboru azylové a migrační politiky českého ministerstva Tomáš Haišman.

Podle Tomáše Haišmana česká policie tak razantní přístup vůči německým řidičům v příhraničí nechystá. Situaci musí vyřešit dohoda na politické úrovni.