Sněhu bude dále přibývat, kvůli mrazu se udrží

Praha - Sněhu je v Česku o 16 procent víc než minulý týden. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o množství sněhu. Za touto statistikou se však ukrývá předpověď, podle které má do pátku napadnout dalších až 40 centimetrů nové sněhové pokrývky. Ta se zřejmě udrží, podle předpovědi by totiž teploty neměly v následujícím týdnu překročit bod mrazu.

Sníh leží v současnosti na celém území republiky, odhadem je ho 5,2 miliardy metrů krychlových. To je v přepočtu 66 litrů na metr čtvereční. Třeba největší česká propast Macocha by se tak naplnila více než 2800krát. „K nárůstu množství sněhu došlo především ve vyšších nadmořských výškách,“ uvedl ústav. Mírně se zvýšilo i množství vody ve sněhové pokrývce.

Od ledna přitom sněhu stále přibývá, ČHMÚ provádí odhady každé pondělí. Zatímco měřicí stanice třeba v Praze a Brně hlásí jen 17 centimetrů sněhu, na Labské boudě v Krkonoších nebo na Velkém Javoru na Šumavě leží mezi 120 až 130 centimetry sněhové nadílky. V následujícím týdnu by se přitom nejvyšší denní teploty měly vyšplhat maximálně k minus třem stupňům, sníh se tak zřejmě udrží.