Poslanci dnes nehlasovali, celý den diskutovali o korupci

Praha - Poslanci se dnes na mimořádné schůzi iniciované levicí nedostali k hlasování o žádném zákonu. Diskutovali 6,5 hodiny o vládním protikorupčním balíčku. Příspěvků bylo kolem pěti desítek, zejména od poslanců ODS, kteří nakonec se zdržovací taktikou uspěli. Na levicové návrhy, které by podle občanských demokratů zvýšily rozpočtový schodek, totiž nakonec nedošlo. ČSSD přirovnala postup občanských demokratů ke sládkovcům, kteří obstrukcemi ve sněmovně v minulosti prosluli.

Ve sněmovně zaznělo dnes i několik vulgarit. Do sporu se dostali místopředsedové ODS a ČSSD Ivan Langer a Lubomír Zaorálek. Exministr Langer hovořil zhruba hodinu vesměs o vládní protikorupční strategii z roku 2006. Zaorálek ho obvinil ze zdržování a z toho, že o korupci jen žvanil. „Kde chybí argumenty, zvedá se hlas,“ reagoval Langer. Zaorálek se podle něho chová jako hulvát. „Jste pouhopouhý hysterický žvanil,“ dodal místopředseda ODS.

Navzdory ostré debatě je zřejmé, že poslanci by nakonec měli vládní protikorupční balíček ministra vnitra pustit do druhého čtení. Podpoří to i ODS a TOP 09, které ale potom chtějí předlohu měnit. Nelíbí se jim třeba úpravy korunního svědka, protikorupčního agenta a rozšíření možnosti používat policejní odposlechy.

Poslance čekají další schůze

Kdy bude tato mimořádná schůze pokračovat, není jasné. Ve středu se mají uskutečnit další dvě na podnět ODS a ve čtvrtek čtvrtá, kterou opět iniciovala levice. Na programu dnes přerušeného mimořádného zasedání jsou ve druhém čtení například návrh ČSSD na vyplacení mimořádného důchodu a předlohy ČSSD a KSČM na zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Poslanci by měli v této schůzi v závěrečném hlasování rozhodnout o návrhu KDU-ČSL na zvýšení mateřské a o návrzích KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a zvýšení mateřské a na zrušení stropů pro platby sociálního pojištění. Sněmovna dnes na návrh ČSSD rozhodla, že přijdou na řadu v pátek ráno.

Není to ale vůbec jisté. Mimořádné schůze mají pevně stanovený program. Před jednáním o předlohách v závěrečném čtení musejí dokončit jednání o protikorupčním balíčku a zákonech ve druhém čtení. Je pravděpodobné, že do pátku tyto body probrat vzhledem k dalším mimořádným schůzím nestihnou.

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna