Pátrání po hrobu Anežky České se zaměří na levou stranu oltáře

Praha - Pátrání po ostatcích Anežky České v pražském kostele sv. Haštala se soustředí na levou stranu v blízkosti podesty oltáře. Kontrolní radarové měření prokázalo, že právě toto místo ukrývá něco, co by mohlo odpovídat hledanému předmětu. Jestli se zde skutečně skrývají po staletí ztracené ostatky české světice, by mohlo být jasnější na přelomu února a března, kdy se prostor otevře a archeologicky prozkoumá. Oznámil to Leo Vrzal, který prováděl radarové měření. „Oponentní měření jinou technologií nám naprosto potvrdilo výsledky původního měření,“ uvedl.

Dříve se uvažovalo asi o metr vzdáleném místě přímo pod podestou. Žádné další měření ale tuto domněnku nepotvrdilo, ukázalo však o kousek dál. „Pod dlažbou by se měla nacházet deska s parametry náhrobního kamene a pod ní by měl být další objekt, který by mohl být tím, co bylo hledané v podestě,“ dodal Vrzal.

Vrzal doplnil, že zatím nelze mluvit o žádné skříňce ukrývající případné ostatky, ale o „něčem“, co odpovídá parametrům při hledání. To znamená objekt 50 na 50 centimetrů a 30 centimetrů vysoký. Vrzal doporučil ve své závěrečné zprávě to místo prozkoumat.

Chceme, aby k odkryvu podlahy došlo co nejdřív

Průzkum minulý týden povolili pražští památkáři, již dříve k němu svolil také pražský arcibiskup Miloslav Vlk. „Abychom předešli dalším spekulacím ohledně hrobu české světice, chceme, aby co nejdřív došlo k odkryvu několika částí podlahy,“ řekl již dříve Vladimír Kelnar z týnské farnosti, pod kterou sv. Haštal spadá. Vrzal by se rád stal členem pátracího týmu, bude o tom v nejbližší době jednat s arcibiskupstvím.

Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by se mohl nalézat. Informaci o tom, že by se v kostele sv. Haštala mohly Anežčiny ostatky nacházet, zveřejnili jako první restaurátoři z nedalekého ateliéru. Opírali se mimo jiné o svědectví řádové sestry Anny Koláčkové z Kroměříže a o slibné výsledky prvního radarového měření místa, které sestra označila.