Klaus zvažuje návrat do ODS

Praha – Prezident Václav Klaus údajně zvažuje návratu do ODS. Informuje o tom Mladá fronta DNES s odvoláním na osoby blízké hlavě státu. Klaus by se do strany, kterou sám v roce 1991 založil, zřejmě vrátil teprve v případě, že by občanští demokraté nevyhráli květnové volby a nynější „antiklausovské“ vedení v čele s Mirkem Topolánkem by odstoupilo. Rozhodující však bude, jak se k věci postaví celá ODS. Klausův návrat aktivně podporuje přibližně třetina občanských demokratů.

„Myslím si, že to má v plánu. Stále totiž považuje ODS za své dítě, je to pro něj srdeční záležitost,“ řekl podnikatel Peter Kovarčík, Klausův dlouholetý přítel. Prezidentův poradce Petr Hájek nechtěl úvahy o návratu jakkoli komentovat.

O Klausově návratu mluvil i pražský primátor Pavel Bém. „Ano, věřím, že Václav Klaus se do ODS skutečně vrátí, či spíše se opět přiblíží,“ prohlásil Klausův stoupenec Bém. „Musel by být vzájemný interaktivní proces mezi prezidentem, vedením ODS i členskou základnou. Já v tento vývoj věřím,“ dodal pražský primátor. Mirek Topolánek žádné volání po návratu otce zakladatele neslyší. „Nevěřím, že to 90 procent členů vnímá jako reálný problém a opravdu se tím zabývá,“ řekl Topolánek.

0Václav Klaus stál u zrodu Občanské demokratické strany v dubnu 1991 a vedl ji až do prosince 2002, kdy se vzdal předsednického křesla a přijal funkci čestného předsedy. O šest let později, v prosinci 2008 na sjezdu ODS, post čestného předsedy opustil s tím, že nechce bránit „probíhající přeměně ODS ze strany pravicové ve stranu spíše lobbistických zájmů než idejí“. Je častým kritikem svého nástupce ve vedení ODS Mirka Topolánka.

V případě, že by se naplnily Klausovy podmínky pro návrat do ODS, není jasné, jaké funkce by se ve straně ujal – zda opět symbolického postu čestného předsedy, nebo aktivnější role. „Václav Klaus je člověk politický a nepochybně bude hledat stranu, která je mu blízká. Zůstává mu jen ODS, neboť jím iniciované projekty neuspěly,“ řekl bývalý místopředseda občanských demokratů Miroslav Beneš, jenž je v kontaktu s postavami Pražského hradu.

Václav Klaus
Václav Klaus