Poslanci se zasekli na gripenech, schůze po hádce skončila

Praha – Poslanci dnes absolvují hned dvě mimořádné schůze svolané na žádost ODS. Na první už schválili návrh na posun zahájení ostrého provozu základních registrů veřejné správy i odsunutí vydávání elektronických občanek. Podporu získalo také rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Sněmovna podle očekávání v prvním čtení podpořila také poslední bod první schůze - vládní protikorupční balíček s korunním svědkem a protikorupčním agentem. Poslanci ale chtějí návrh měnit. Poslanci po přestávce schválili také program další mimořádné schůze sněmovny, která byla svolaná na návrh klubu ODS. Během ní se strhla emotivní diskuze o údajné korupci v kauze nákupu letounů Jas-39 Gripen zákona. Na novelu horního zákona se již nedostalo, schůze byla totiž v 19 hodin přerušena.

Spuštění čtyř základních registrů veřejné správy se zřejmě posune na červenec 2012. Odklad navrhla skupina poslanců z ODS, ČSSD a KSČM kvůli obavám, že registry do července příštího roku nebudou na standardní provoz připraveny. S odkladem souhlasila i vláda, ještě ho musí schválit Senát. Elektronické občanské průkazy se proto místo od letošního července začnou vydávat až od ledna 2012. Sněmovna schválila jejich odklad o půldruhého roku kvůli zpoždění registrů. Ty mají náhradit nynější nejednotný systém, kdy je spousta databází zbytečně zdvojených. Podle původního plánu se měly naostro spustit příští rok.

Poslanci dnes poslali do dalšího jednání návrh novely ústavy, který dává NKÚ nové pravomoci a upravuje jeho postavení. Úřad dosud prověřoval hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Nově bude moci kontrolovat i příjmy a výdaje podle státního rozpočtu a návrh státního závěrečného účtu. V jeho pravomoci bude i kontrola zákonnosti hospodaření s majetkem územních samosprávných celků a příjmů a výdajů podle jejich rozpočtů. Návrh se ale nelíbí prezidentovi NKÚ Františku Dohnalovi. Vadí mu, že neobsahuje formulaci, podle níž je úřad nezávislý orgán. Místo ní se vkládá jiná, podle které nezávislost výkonu těchto působností nesmí nikdo ohrožovat.

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila i novelu zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, která mimo jiné stanoví podmínky pro volný pohyb pyrotechniky v Evropské unii. Prvním čtením prošla i možnost odnímání nevyužívaných radiových kmitočtů nebo zrušení zákazu takzvaného křížového vlastnictví digitálního rozhlasového a televizního vysílání. Novela má umožnit i odpojení telefonu, ze kterého by volající zneužíval některou z tísňových linek.

Druhá schůze se zaměřuje na gripeny a horní zákon

Nejvyšší státní zastupitelství znovu prověří postup policie v kauze plánovaného nákupu stíhaček gripen do poloviny března. Ve sněmovně to dnes řekl náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský. Podle ministra vnitra Martina Peciny policie asi nic nevyřeší, pokud by se neobjevily nové údaje. Místopředseda ODS Petr Nečas obvinil Pecinu nominovaného do vlády ČSSD z bagatelizace kauzy. Sněmovna jedná o kauze gripenů na návrh ODS. Poslanci nejprve vyslechli zprávy, pak se pohádali. Zhruba po půldruhé hodině debaty předsedající Vojtěch Filip v 19:00 bod i mimořádnou schůzi přerušil.

Kauzou stíhaček Gripen se už dvakrát zabývala protikorupční policie. Obvinění ale nepadlo ani v jednom případě. V roce 2007 přitom švédská televize zveřejnila záběry Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana, který v rozhovoru natočeném skrytou kamerou potvrdil, že při obchodu dostal od řady vysokých českých politiků úplatky. Prokuratora došla k závěru, že se v ČR uplácelo a že ten obchod byl uplacený. Za prostředníka televize označila mimo jiné i Mensdorffa-Poillyho. Stíhání tohoto rakouského obchodníka ale minulý týden britský protikorupční úřad zastavil.

Na program druhé mimořádné schůze byla i novela horního zákona z pera Strany zelených, na řadu se dnes však nedostala. Má zabránit prolomení limitů těžby uhlí. Vláda už v minulosti návrh z jednání sněmovny stáhla. Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík kvůli tomu nařkl dokonce Fischerův kabinet z korupce. Zařazení novely na program jednání ještě ale pro zelené neznamená výhru. Od občanských demokratů se jedná hlavně o vstřícný krok za to, že jim zelení pomáhají blokovat levicové návrhy.