Kvůli automatům vykradl konta svých klientů. Dostal 5 let

Praha - Bývalý zaměstnanec Československé obchodní banky (ČSOB) Vít Prager, který klientům banky ukradl z účtů přes šest milionů korun, půjde na pět let do vězení. Musí se také podrobit protialkoholní a protihráčské léčbě. Dnes o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, který tak muži o 1,5 roku zpřísnil trest uložený královéhradeckým krajským soudem. Rozsudek je nyní pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Obžalovaný se při dnešním odvolacím jednání snažil novým znaleckým posudkem dokázat, že měl v době páchání trestné činnosti podstatně snížené ovládací schopnosti, protože byl závislý na alkoholu. Soud se ale přiklonil k závěrům původních znalců, podle kterých byl Pragerův alkoholismus teprve v počáteční fázi.

Soudní znalkyně Marie Gerstnerová:

„Ta jeho ovládací složka stran osobnosti by měla být snížena o 10 procent a stran gamblerství a počínající alkoholové závislosti asi o 30 procent.“

Prager, který pracoval v královéhradecké pobočce ČSOB jako osobní bankéř a posléze jako pokladník, neoprávněně odčerpával peníze z účtů klientů od dubna 1999 do října 2007. Různě vysoké sumy peněz bezhotovostně převáděl na další účty a následně peníze v hotovosti vybíral. Prohrával je v herních automatech nebo s nimi platil dluhy, které mu kvůli hraní vznikly. Banka po odhalení neoprávněných převodů uhradila majitelům účtů škodu ze svých zdrojů. Soud rozhodl, že Prager musí ČSOB peníze vrátit.