Muž odsouzený na 20 let neuspěl se stížností kvůli podjatosti

Brno - Martin Pavlíček, který si má odpykat výjimečný trest 20 let vězení za účast na přepadení banky a pokus o vraždu, neuspěl se stížností kvůli podjatosti. Stěžoval si na senát Vrchního soudu v Praze, který loni v prosinci pravomocně potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze. Podle Pavlíčka nešlo o nestranný senát. Nejvyšší soud ale jeho stížnost v lednu bez veřejného jednání zamítl.

Odsouzenému muži vadilo, že stejný senát, který řešil jeho odvolání, do případu už předtím jednou zasáhl. Když v minulosti městský soud rozhodl o vrácení Pavlíčkovy věci státnímu zástupci k došetření, senát vrchního soudu s tím nesouhlasil a nařídil okamžité projednání kauzy před soudem. Podle stížnosti tak předem dal najevo názor na Pavlíčkovu vinu.

Podle Nejvyššího soudu to ale soudce Martina Zelenku, Jaroslavu Maternovou a Michala Hodouška nevyloučilo z budoucího rozhodování. Neznamená to, že mají k případu osobní poměr. „Tento poměr by musel mít zcela konkrétní podobu a osobní charakter, aby mohl být dostatečně pádným důvodem podmiňujícím vznik pochybnosti o schopnosti soudce přistupovat k věci objektivně,“ uvedl v usnesení místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Podle obžaloby se Pavlíček a tři další muži různou měrou podíleli na sedmi přepadeních bank z let 2003 a 2004. Jen některé činy se jim ale podařilo prokázat. Policie pachatele dopadla 20. srpna 2004 chvíli po vyloupení Komerční banky v Praze 4. Pavlíček byl tehdy při přestřelce s policisty postřelen. Výjimečný trest dostal kvůli tomu, že střílel na policejní auto. Podle rozsudku ohrozil život šesti policistů. Kromě uloženého výjimečného trestu si má odpykat i další zhruba tři roky z trestu, který mu v minulosti za loupež uložil chrudimský soud.

Lupič přepadl banku v Praze - Vršovicích, odnesl si dvacet tisíc korun. Banka ale pak musela být vyklizena, protože na místě zanechal tašku - hrozilo nebezpečí, že je v ní výbušnina.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24