ÚOOZ chce obžalovat 26 kontrolorů ČEZu

Praha – Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu chtějí obžalovat 26 kontrolorů ČEZu, v kauze černých odběrů totiž měli vydírat odběratele elektřiny. Případem se teď bude zabývat ostravské krajské státní zastupitelství. Zaměstnanci společnosti ČEZ Měření se měli trestné činnosti dopuštět v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách. Firma ČEZ je podle svého mluvčího Františka Pavlíčka přesvědčena, že se její zaměstnanci vydírání nedopustili a budou zproštěni viny.

Kontroloři prý postupně od roku 2005 několika desítkám lidí a firem odpojili dodávky elektřiny. Pak je nutili, aby často v nočních hodinách přišli na pracoviště firmy ČEZ Měření, kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat. Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh. 

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na konci roku 2008 obvinili celkem 32 lidí, proti šesti z nich bylo později stíhání zastaveno. Zaměstnanci ČEZu se měli provinit tím, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajně neoprávněný odběr elektřiny. Teď chce ÚOOZ 26 lidí obžalovat.

Mluvčí ČEZu František Pavlíček:

„Úřad pro odhalování organizovaného zločinu asi nemůže po 1,5 roce práce…šetření zastavit bez návrhu na obžalobu. Naše pochybnosti zvýšilo i využívání materiálů ze spisů ÚOOZ právníkem neoprávněných odběratelů elektřiny.“

Ředitel ČEZu šéfa kontroverzního útvaru dočasně odvolal

Společnost ČEZ Měření vznikla v roce 2005, její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Na firmu už v minulosti podalo hromadné trestní oznámení sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. V jeho čele je právník Jan Rytíř, který v Olomouckém kraji kandiduje do voleb za stranu Suverenita. Sdružení zastupuje více než osm desítek lidí, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami. 

Nedávno se v médiích objevily záběry, na kterých se zaměstnanci ČEZu cvičí ve střelbě. Ředitel ČEZ Martin Roman proto minulý týden ve firmě již zřídil speciální tým, který má dohlížet na problematiku řešení netechnických ztrát a znovu prověřit postupy oddělení netechnických ztrát. Dočasně také odvolal z funkce šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů Karla Vaniše. Šéf Útvaru netechnických ztrát Karel Vaniš už dříve řekl, že pracovníkům jeho útvaru dává právo vstupovat do soukromých objektů tzv. energetický zákon. Ředitel Ústavu státu a práva Jan Bárta ale pro ČT uvedl, že tak nemohou činit za účelem vymáhání pohledávek.

Výcvik vymahačů ČEZu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24