Armáda přišla za rok o 2 000 vojáků, končí s propouštěním

Praha – Ministr obrany Martin Barták dnes při pravidelném ročním hodnocení uvedl, že armáda se musela vyrovnat s největším meziročním poklesem ze všech ministerstev. Protože přišla o 13 miliard korun a dosud je nucena se vyrovnávat s rozpočtovými škrty, ztratila více než 2 000 vojáků. Armáda už ale nebude navzdory škrtům dále propouštět ani omezovat výcvik. Podle Bartáka musí vojsko omezit některé investice a zeštíhlit velitelské struktury. Bartákův rezort také letos k pravidelnému příspěvku do NATO přidá dalších několik desítek milionů korun navíc. Důvodem je skutečnost, že se aliance dostala do finančních potíží kvůli ekonomické recesi a zvýšeným výdajům na misi v Afghánistánu.

Barták soudí, že armádu trápí přebujelé velení a příliš mnoho byrokracie, tento problém je však podle jeho hodnocení běžný i ve vojenských strukturách ostatních členských státům NATO. Proto chce ministr přesun části lidí z administrativy k bojovým jednotkám. „Týkalo by se to přeskupení, tudíž předpokládáme více těch výkonných činností a méně administrativních. Každý ale dostane možnost, nikdo nebude odcházet,“ uvedl Barták.

Změny se chystají také v koncepci českých zahraničních misí. Prioritou má být v budoucnu pro armádu především Afghánistán, u kosovského kontingentu naopak dojde k postupné redukci na zhruba stovku vojáků. Ministr dnes společně s náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem pochválil působení českých vojáků v misích, konkrétně třeba speciální jednotku 601. skupiny působící v afghánském Kandaháru nebo vrtulníkovou misi, která nedávno zahájila svou činnost v Afghánistánu.

Video Profil Studia 6 s Martinem Bartákem
video

Profil Studia 6 s Martinem Bartákem

Velitelem pozemních sil české armády byl jmenován plukovník Štefan Kaleta. Nahradil Miroslava Žižku, který se v lednu stal zástupcem náčelníka generálního štábu. Nového velitele do funkce jmenoval ministr Barták. Jedenapadesátiletý Kaleta dosud působil v sekci rozvoje druhů sil generálního štábu, kde zastával úřad ředitele odboru pozemních sil. Předtím téměř pět let velel sedmé mechanizované brigádě.

Krize dolehla i na alianci

Martin Barták:

„Členské země Severoatlantické aliance se shodly, že jsou dodatečné finance na chod NATO jednoznačně potřeba. V této fázi se náš příspěvek pohybuje v řádech několika málo desítek milionů.“

Český příspěvek pro NATO půjde z již schváleného rozpočtu ministerstva obrany pro tento rok. Resort měl letos alianci financovat 500 miliony korun, částka ale bude vyšší. Pokud by měl být příspěvek členských států aliance ještě vyšší, bude nutné to projednat na půdě NATO, dodal ministr. Alianci v rozpočtu chybí 400 milionů eur, tedy přes deset miliard korun. Ministři obrany členských států se tedy minulý týden v Istanbulu shodli, že do společného rozpočtu letos navíc přispějí částkou přesahující v přepočtu 12 miliard korun.

Česká armáda má přitom pro letošní rok vinou ekonomické krize o zhruba sedm miliard nižší rozpočet, než měla původně mít k dispozici. Obrana tak letos počítá jen s asi 49 miliardami místo plánovaných 56 miliard.

Martin Barták a Vlastimil Picek
Martin Barták a Vlastimil Picek