Vrchní soud zmírnil trest - za vraždu stopařky „jen“ 25 let

Praha - Pražský vrchní soud poslal za vraždu stopařky Jiřího Cimbála na 25 let do vězení. V odvolacím jednání tak změnil verdikt královéhradeckého krajského soudu, kde muž dostal původně doživotní trest. Cimbál měl v roce 2005 zavraždit studentku, která cestovala stopem z Náchoda do Liberce, u obce Keteň na Jičínsku. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Po pachateli vraždy pátrali policisté několik let. Policie opakovaně žádala o pomoc při pátrání veřejnost, podezřelého policie zatkla až na konci září 2008. „Případ byl velmi složitý už s ohledem na malý počet důkazů, které byly na místě činu,“ vysvětlovala už dříve policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Nakonec policii k Cimbálovi přivedl jeho známý, kterému se Cimbál o sexuálním obtěžování a následné vraždě svěřil a který pak jeho výpověď zaznamenal pro policii. Odsouzený se ale bránil s tím, že před kamarádem jen přehrával jednu filmovou postavu a že šlo o nadsázku. Větší váhu měla zřejmě u soudu pachová stopa z místa činu, o té ale Cimbálův obhájce tvrdí, že je zfalšovaná. Navíc podle něj v celém případu chybí přímé důkazy.

Cimbál se prý ve svém voze pokusil dívku osahávat, ona se však bránila. Kvůli obavě z prozrazení a trestu se proto dívku rozhodl zabít. Stopařka zemřela na následky 33 centimetrů dlouhé bodno-řezné rány v oblasti krku. „S tím já nemám absolutně nic společného, vůbec tady nemám být,“ hájil se Cimbál, který také tvrdil, že přes Keteň nikdy nejel. 

Prvoinstanční senát Cimbálovi uložil souhrnný trest, protože od roku 2005 jej soudy opakovaně potrestaly za jinou trestnou činnost, například krádeže nebo maření výkonu úředního rozhodnutí. Za svůj život byl Cimbál dosud potrestán ve 14 případech.