Noční MHD v Olomouci končí, pojedou pouze ranní spoje

Olomouc – V Olomouci přestanou v neděli jezdit noční spoje městské hromadné dopravy. Zachováno zůstane pouze po jednom spoji na dvou ze stávajících tří nočních linek. Oba pojedou po třetí hodině ráno. Jejich zachování si vynutili lidé, kteří nočními linkami jezdí brzy nad ránem do práce. Původně přitom radnice počítala s naprostým zrušením noční MHD. V platnost od neděle vstoupí také další naplánované změny, které se týkají denního provozu MHD.

Dopravní podnik ukončí provoz linky 34, jejíž trasa vede mezi náměstím Národních hrdinů a Neředínem. Omezen bude provoz tramvajové linky 1 a autobusových linek 11, 13 a 18. Zrušena bude také sezonní cyklobusová linka 31 z centra na Svatý Kopeček, která byla v provozu vždy od června do září.

Ze stávajících tří noční linek budou od neděle jezdit pouze dvě, 51 a 52. Na každé z nich přitom pojede pouze jeden spoj denně. Podle primátorova náměstka Svatopluka Ščudlíka jezdí nočními spoji pouze minimum lidí. Není proto vyloučeno, že časem budou definitivně zrušeny i zbylé dva spoje. „K situaci v městské hromadné dopravě se ale v březnu vrátíme a na základě sčítání cestujících a jejich ohlasů situaci vyhodnotíme,“ řekl primátor Martin Novotný.

Vedení města se rozhodlo zredukovat rozsah MHD proto, že letos nemůže dopravnímu podniku zaplatit za zajištění základní dopravní obslužnosti tolik jako loni. Dotaci mu radnice snížila kvůli propadu v daňových příjmech způsobeným mimo jiné světovou finanční krizí. Městské zastupitelstvo vyčlenilo DPMO na úhradu letošní prokazatelné ztráty základní dopravní obslužnosti 167 milionů korun. Loni to bylo 180 milionů.