Chtěl otrávit vodu, teď jde do vězení

Plzeň - Dvouletý trest dostal dnes u Krajského soudu v Plzni Miroslav Košák, který vloni v srpnu vyhrožoval otrávením vody v Plzni a žádal výkupné pět milionů. Obžaloba ho vinila ze šíření poplašné zprávy a pokusu o vydírání. Trest se pohybuje na spodní hranici sazby, jedenapadesátiletému muži hrozilo až 12 let vězení. Kvůli jeho činu přijali vodaři, hasiči i policisté rozsáhlá opatření, nepřetržitě například kontrolovali vodojemy i vodu. Soud muže uznal vinným jen ze šíření poplašné zprávy. Nařídil mu zaplatit téměř 10 000 korun hasičům a vodárně.

Momentálně nezaměstnaný Košák, který žije na chatě v Radčicích u Plzně a trvalou adresu má na Obecním úřadě v Nepomuku, se k činu doznal. „Byla to pěkná hovadina, co jsem udělal,“ uvedl před soudem. Na tísňovou linku zavolal loni 24. srpna ráno. Chtěl prý vyzkoušet nový mobil, který byl bez sim karty a nabídl mu jako možnost pouze volání na nouzové číslo. Operátorce se svěřil se zdravotními problémy, ta mu ale údajně odsekla a zavěsila. Muže to naštvalo a zavolal znovu, přitom si řekl o peníze. Pohrozil, že když je nedostane, vypustí do vody sarin.

Viník byl prý při činu opilý

Na jedovatou látku si vzpomněl proto, že předtím četl v novinách o útoku touto látkou v japonském metru. „Žádný sarin jsem nikdy neměl a ani nevím, kde by se dal sehnat,“ řekl. Také mu prý bylo jasné, že nikdy žádné peníze nedostane. Soudu přiznal, že čin spáchal v opilosti, když do rána seděl v hospodě v Radčicích a vůbec nespal. Od skutku už údajně nepije.

Krátce po činu chtěl operátorce zavolat a vysvětlit, že to byla legrace, ale ve sluchátku se ozval mužský hlas. Košák dostal strach a položil. Netušil prý, jaká opatření se spustí. Podle státního zástupce Martina Vrby mohli obyvatelé odebírající pitnou vodu pociťovat obavy o své zdraví. Košáka policie dopadla po 40 hodinách.