Průvodčí ve vlacích budou od března prostovlasí

Praha – Průvodčí Českých drah nebudou od března nosit čepice. Dosud patří mezi povinné součásti jejich výstroje, situace se změní na žádost odborů. Mezi výstroj vlakových čet bude naopak nově patřit barevný terčík – z jedné strany zelený, z druhé oranžový – kterým budou ve dne dávat souhlas k odjezdu vlaku. V současnosti dávají průvodčí vlakvedoucí strojvedoucímu najevo, že vlak může odjet, prostým zamáváním. Strojvedoucí je přitom v některých případech od cestujících rozpoznají především podle charakteristické čepice. V noci budou vlakové čety zpravovat strojvedoucího nadále prostřednictvím zeleného světla.

„Zrušení čepic je pozitivní změna zejména v letním období, kdy bylo jejich nošení nepříjemné. Jak se osvědčí terčíky ukáže teprve praxe, faktem však je, že strojvedoucí a výpravčí je při vypravení vlaku lépe uvidí,“ uvedl brněnský průvodčí Zdeněk Prchal. Zrušení čepic a zavedení terčíků by nemělo způsobit problémy. Dráhy poukázaly na to, že se podobné terčíky používají například v Rakousku.

Terčíky se mohou stát novým symbolem železnice podobně jako tzv. výpravka – lidově známá jako plácačka – již používají od roku 1932 výpravčí ve stanicích, v nichž se stále starají o odjezd vlaků. Počet klasických výpravčích s červenou čepicí a výpravkou ale neustále klesá a jejich povinnosti přebírají vlakové čety společně s postupně se modernizujícím zabezpečovacím zařízením.