Mistryně světa v rybolovu Křížová má jít do vězení, zpronevěřila peníze

Plzeň - Plzeňský soud uložil dva roky vězení s odkladem na tři léta mistryni světa a Evropy v rybolovu Michaele Křížové. Ženu uznal vinou ze zpronevěry peněz plzeňského rybářského svazu, které se dopustila před 12 lety. Podle soudu šampionka, která žije na Kanárských ostrovech, vyvedla z organizace přes svůj účet více než 1,2 milionu Kč a použila je různým způsobem. Soud připustil, že peníze mohly jít i jiným osobám. Křížovou, která peníze dle verdiktu musí rybářům vrátit, se k soudu podařilo dostat díky mezinárodnímu zatykači. Verdikt není pravomocný. Křížová pracovala jako účetní místních rybářů od roku 1996.

Podle spisu v období od srpna 1997 do listopadu 1998 převedla různé částky z účtu plzeňské organizace na účet vedený na své jméno. Z něj poté vybírala a údajně si tak dopomohla k více než 1,3 milionu Kč. Křížová to popírá. Dnes u soudu uvedla, že funkcionáři v organizaci věděli, že existuje účet na její jméno a souhlasili s jeho založením. Zřízen byl prý proto, aby tam mohly „schovat“ peníze za dům, který rybáři prodali.

Už dříve šampionka uvedla, že v organizaci fungoval systém půjčování peněz soukromým osobám tak, aby to rybářská organizace nevěděla, i další „černoty“. Různé částky se posílaly na daný účet, ona je prý vyzvedávala a přes jednatele se půjčovaly dál. „Aby se na to nepřišlo, vkládaly se poté peníze do pokladny jako tržby, a to například za prodej povolenek,“ uvedla.

Její slova ale dnes za lež označil bývalý jednatel svazu Pavel Brzák, jehož výpověď byla jednou z nejdůležitějších. „Výbor nevěděl, že účet je na její jméno,“ uvedl. Peníze organizace půjčila prý jen jednou, a to členu svazu, jenž se zavázal, že místo úroků vybaví odbor mládeže rybářů potřebnou technikou, což prý skutečně udělal a peníze splatil.

Křížová uvedla, že si schovala důkazy o předávání peněz jednateli, doklady prý zmizely z bytu, jenž jí před odjezdem do ciziny někdo vykradl.

Finanční prospěch mohl mít i předseda organizace - otec Křížové

Státní zástupce dnes její obhajobu označil za účelovou, žena se podle jeho slov chtěla obohatit na úkor svazu. Naznačil také, že finanční prospěch mohl mít i její otec, který byl předsedou organizace. „Měl tam silné slovo a to si i prosazoval. Je otázka, z čí popudu tohle prováděla, nemůžeme tvrdit, že z peněz následně netěžilo více lidí, k tomu ale nemáme informace, ale ani je nemůžeme získat,“ uvedl soudce.

„Neznamená to, že jsme odkryli celé pozadí. Je možné, že na tom spolupracovaly i další osoby, ale podstata je jednoduchá. Šlo o prostředky rybářů, které byly vyzvednuty z jejího účtu a už k rybářskému svazu nedoputovaly,“ dodal soudce.

Zpronevěra
Zpronevěra