Zdravotnictví se blíží do krize, říká Tomáš Julínek

Praha – Příští víkend se v Brně odehraje ideová konference občanských demokratů Vize 2020. Agendu oblasti zdravotnictví připravuje bývalý ministr zdravotnictví a předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek. Za hlavní úkol do budoucnosti považuje finančně stabilizovat resort. „Zdravotnictví se blíží do krize nebo už v krizi je. Zatím to kryjí úspory, které jsme vytvořili v roce 2008, v roce 2010 půjde zdravotnictví do dluhu a v roce 2011 můžeme očekávat opravdovou krizi,“ varoval bývalý ministr v pořadu Interview ČT24.

Finanční kondice zdravotnictví je podle Julínka odpovědností celé politické scény. Nyní ale žádná jednání mezi nejsilnějšími parlamentními stranami neprobíhají. „Postoj ČSSD je destruktivní. Oni se vůbec neúčastnili politické debaty u kulatého stolu. Tam jsou velmi cenné závěry, které leží na ministerstvu zdravotnictví a na vládě jsou k dispozici. Od toho se může odpíchnout další politická debata,“ připomíná Julínek.

Tomáš Julínek hájí svou práci na ministerstvu:

„Dokázal jsem na postu ministra zdravotnictví, že zdravotnictví nemusí být zadlužené. Fakultní nemocnice se převedly do černých čísel, od roku 2007 se začala vytvářet rezerva až 30 miliard. To jsem bránil ve sněmovně a všichni na mě křičeli, ať ty peníze dám okamžitě lékařům, ať to neschraňuji na účtu zdravotních pojišťoven. A dobře jsem udělal, že jsem to ubránil, teď slouží na krytí dluhu.“

Podle Julínka je třeba, aby byly schváleny zákony, které byly připraveny, když resort vedl on. „Neříkám úplně v té konkrétní podobě, ale nicméně to, co jsem připravil, jsou standardní věci, které jsou pro stabilitu zdravotnictví důležité, ať je to možnost si připlatit nebo kontrola nad pojišťovnami,“ zdůrazňuje.

Julínek se znovu chystá kandidovat do Senátu. Na podzim se ale objevil také na kandidátce do Poslanecké sněmovny. „To bylo pro předčasné volby. Platí samozřejmě Senát. Na kandidátce do řádných voleb do Poslanecké sněmovny nebudu,“ objasnil situaci Julínek. Pokud by byla Julínkovi po volbách opět nabídnuta funkce ministra, uvažoval by o ní. „Když tu možnost budu mít, tak ji zvážím,“ připustil.

Plány ODS ve zdravotnictví
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24