Pražský magistrát neví, komu platí za nájem

Praha - Vedení hlavního města Prahy v čele s primátorem Pavlem Bémem neví, komu platí nájem za kanceláře v centru. Podle Hospodářských novin není totiž jasné, kdo vlastní Škodův palác v Jungmannově ulici, kam se magistrát před čtyřmi lety přestěhoval. Dům si vedení pronajalo na dvacet let za 200 milionů korun ročně od firmy Copa retail Sebastiana Pawlowského. Od roku 2007 ale ve vedení stojí vlastník, kterého nelze dohledat.

Obchod s Copa retail je dodnes kritizován zejména kvůli tomu, že za stejné nebo i menší peníze si mohl magistrát nové sídlo rovnou koupit. Hospodářské noviny zjistily, že firma Copa retail mezitím potichu změnila majitele. Od roku 2007 za ní stojí síť nově založených „eseróček“, jejichž společným vlastníkem je firma Guyana Holding, která sídlí v Lucembursku. Skutečného vlastníka nelze dohledat.

Pavla Béma situace s neznámým majitelem nijak neznepokojuje

Zatím není jisté, zda v pozadí nadále nestojí Pawlowski, který se odmítl k situaci vyjádřit. Nová jednatelka Copy retail ale uvedla, že podnikatel firmu opravdu prodal. Pro Pavla Béma není podstatné, kdo nájemné za více než čtyři miliardy nakonec inkasuje. „Pro mě není důležité, kdo co vlastní, ale spíše co dělá, jak je to kvalitní, dobré a prospěšné a pochopitelně, kolik to stojí,“ prohlásil pražský primátor.