Personální rošáda náměstků - Mora bude radit přímo premiérovi

Praha – Na ministerstvech došlo k personální rošádě, Marek Mora končí ve funkci náměstka ministra pro evropské záležitosti a od příštího týdne bude dělat poradce přímo premiérovi Fischerovi. Místo Mory nastupuje u ministra Juraje Chmiela dosavadní náměstek ministra práce a sociálních věcí Michal Sedláček. Na ministerstvu pro evropské záležitosti pak vznikne ještě jedno nové místo náměstka, které obsadí dosavadní ředitel Chmielova kabinetu Jakub Hodinář.

Mora podle svých slov opustil místo náměstka z vlastní vůle a teď se chce evropské agendě věnovat u premiéra. Navíc prý doufá, že pro něj bude nová role o něco klidnější. Podle neoficiálních informací nicméně za jeho odchodem stojí také nespokojenost s výkony Chmiela a fungováním evropského útvaru pod jeho vedením. 

Mora vedl tým, který po obsahové stránce připravil a koordinoval české předsednictví Evropské unii. Byl také hlavním vládním vyjednavačem při jednáních o požadavcích prezidenta Václava Klause k Lisabonské smlouvě. 

Od pádu Topolánkovy vlády se o jeho jméně několikrát spekulovalo v souvislosti s nejvyššími politickými posty. Podle neoficiálních informací dostal od ODS a ČSSD nabídku být premiérem úřednického kabinetu, ale odmítl ji. Média ho řadila také mezi kandidáty na českého eurokomisaře. Poté, co vláda do Bruselu vyslala Štefana Füleho, se zase psalo o tom, že ho Mora nahradí ve funkci ministra.