Štětina žádá zlepšení české azylové politiky

Praha - Azylová politika ministerstva vnitra nepomáhá lidem z Kavkazu, kterým hrozí ze strany Ruska pronásledování či dokonce smrt. Oznámil to dnes senátor Jaromír Štětina s tím, že případ Gruzínce čečenské národnosti Timura Borčašviliho, který nedostal azyl a musel do neděle 7. února opustit ČR, ale skrývá se, obrátí pozornost veřejnosti k této problematice. Novelizovat by podle Štětiny potřeboval například azylový zákon.

Senátora dnes podpořil i jeho kolega a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Štětina novinářům řekl, že požádal příslušný senátní výbor, aby jej v souvislosti s Borčašvilim zbavil imunity, pokud o to orgány činné v trestním stíhání požádají. Zdůraznil také, že on sám Borčašviliho neskrývá. „Není to hrdlořez, je to úplně normální kluk,“ podotkl. Borčašvili v ČR podle Štětiny požádal o azyl už dvakrát. Proti loňskému zamítavému stanovisku se odvolal k soudu do Brna, soud ale od loňského července stížnost neprojednal. Nyní muži skončilo vízum a měl by opustit schengenský prostor.

Pecina: Ať si zažádá znovu o azyl

„Pokud si Borčašvili podá znovu žádost o azyl, můžeme mu pobyt prodloužit. Takový postup je možný a chceme tomu člověku samozřejmě pomoci. Nemůžeme ale dělat nic, pokud nebude akceptovat zákonný postup a někde se schovává,“ uvedl k případu ministr vnitra Martin Pecina. Štětina takový postoj označil za vstřícný, neví však, zda má Borčašvili opětovné podání žádosti o azyl v plánu.

Podle senátora se ministerstvo vnitra snaží zabránit muži, který spolupracoval s čečenskou separatistickou vládou Aslana Maschadova, aby se mohl u soudu osobně bránit proti rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky. Dnes Štětina prohlásil, že za postupem úřadů vůči Borčašvilimu může být Bezpečnostní informační služba jako „partnerská“ organizace ruské Federální služby bezpečnosti.