Počet exekutorů se zvedne o polovinu

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce do poloviny roku zvýšit počet exekutorů zhruba o 60, aby zlepšila provádění exekucí. Podle údajů na internetové stránce Exekutorské komory nyní v Česku působí přibližně 120 soudních exekutorů. „Počet exekutorů by se měl v průběhu letošního roku zásadně zvednout, asi okolo čísla 60,“ řekla dnes Kovářová na tiskové konferenci. Navýšení počtu exekutorů je podle ní jedním z opatření, která mají zvýšit spokojenost s exekučním řízením.

Ministryně také zopakovala, že chce prosadit, aby u menších částek věřitelé posílali před exekucí dlužníkům upozornění, a naposledy je vyzvali k uhrazení dluhu. Ohradila se ale proti některým vyjádřením v médiích, že by tento krok sloužil k vyvádění majetku ze zadlužených firem, podle ní to u částek v řádu stovek korun nehrozí. Počet exekucí se v poslední době výrazně zvýšil. To je podle Kovářové do značné míry dáno ekonomickou krizí, v jejímž důsledku stále víc lidí není schopno dostát svým závazkům.

Kovářová odvolala exekutorku, která zpronevěřila statisíce

Kovářová dnes také odvolala z funkce soudní exekutorku Zuzanu Bartošovou, kterou soud loni v prosinci pravomocně odsoudil za zneužití pravomoci veřejného činitele. Exekutorka převedla peníze získané v dražbě na svůj účet a utratila je. Soud udělil Bartošové tříletý podmíněný trest. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 7, který se případem zabýval, byl potrestán za průtahy.

„Považuji za naprosto nepřípustné, aby exekutor takto chybující, a navíc svým jednáním snižující váhu exekutorského úřadu, nadále setrvával ve svém úřadu,“ uvedla Kovářová. Soudy se podle ministerstva případem zabývaly pět let. Případem se zabýval také pořad Reportéři ČT.

Bartošová v roce 2004 vydražila dům Milana Maruše za tři miliony korun. Po zaplacení jeho dluhů a nákladů na exekuci měla exekutorka muži vrátit kolem 1,5 milionu korun. Na jeho účet však až o dva roky později zaslala 850 000. Zbývající částku Maruš neobdržel. Bartošová popřela, že by peníze použila pro svoji potřebu. Tvrdila, že se stala administrativní chyba.