Muž podezřelý z dvojnásobné vraždy v Budějovicích byl zadržen v Německu

České Budějovice – Policie prošetřuje dvojnásobnou vraždu, ke které došlo v noci na dnešek v Českých Budějovicích. Podle zdrojů z místa neštěstí byl zavražděným hudební skladatel, který pracoval externě pro Jihočeské divadlo, a jeho manželka. Policie dopadla podezřelého osmadvacetiletého Jana Heidingera z Prahy v německém Pasově. Podle neoficiálních informací jde o syna zavražděné ženy z prvního manželství, který trpí schizofrenií.

Policie po činu vyhlásila po podezřelém pátrání. Na adrese trvalého pobytu v Kociánově ulici 8 ve Stodůlkách se Heidinger nezdržoval. Muže nakonec zadržela německá policie v Pasově. „Nyní činíme právní kroky k vydání podezřelého k trestnímu stíhání do České republiky,“ řekla ČT mluvčí jihočeské policie Jana Hlavínová.

Manželský pár měl podle jejich kolegů z práce několik posledních týdnů strach o život, někdy je dokonce kolegové doprovázeli až před dům. Mohlo proto jít o tzv. stalking, čili déletrvající sledování, vyhrožování apod., který je od prvního ledna trestný. Manželé se také před několika dny obrátili s prosbou o pomoc na policii. „Sedmého ledna letošního roku jsme žádali o uložení ochranné psychiatrické léčby,“ uvedla Jana Hlavínová.

Hospitalizace je možná jen při prokazatelném ohrožení

Jenomže policie může konat až po rozhodnutí soudu, což nějakou dobu trvá. V případě psychicky nemocného člověka navíc musí policie shromáždit posudky a důkazy o tom, že je opravdu nebezpečný.

„Hospitalizace proti vůli člověka je možná jen v případě, že prokazatelně ohrožuje sebe, nebo své okolí,“ vysvětluje psycholog Rostislav Nesnídal. Problém je v tom, že zákony nesmí být podle právníků zneužitelné. Rozhodně by se ale přikláněli k co nejrychlejšímu postupu policie v případě výhrůžek.