O válečné veterány se postará Československá obec legionářská

Praha - Ministerstvo obrany převedlo péči o válečné veterány na Československou obec legionářskou. Ušetří tak ze svého rozpočtu asi čtyři miliony korun. Dosud válečným vysloužilcům přispívalo částkou okolo 16 milionů. Nyní bude dávat pouze 12,5 milionu Československé obci legionářské. Zbylé peníze doplatí obec ze svého rozpočtu. Obrana musí šetřit, neboť má pro letošek k dispozici o šest miliard korun méně, než bylo původně plánováno.

Projekt je zatím naplánován do konce příštího roku. Československá obec legionářská ho bude financovat nejméně deseti procenty. „Počítáme s tím, že do projektu dáme minimálně dva miliony korun,“ upřesnil první místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta. „Cílem je udržet současnou úroveň péče o veterány i se sníženým rozpočtem resortu,“ řekl novinářům náměstek ministra obrany František Padělek.

Po skončení projektu se celá koncepce vyhodnotí. Vedení obrany následně rozhodne, jestli smlouvu s obcí prodlouží, vysvětlil Padělek. „Jedním z našich hlavních cílů je starat se o veterány. Proto se budeme snažit, abychom tuto činnost mohli vykonávat i v budoucnu,“ reagoval Sitta.

Ministerstvo obrany má péči o válečné vysloužilce přikázanou zákonem. Převodem výkonné funkce na jiný subjekt se jeho odpovědnost nemění. „Resortu zůstává kontrolní funkce. Společně s legionářskou obcí budeme všechny kroky konzultovat a vyhodnocovat,“ dodal Padělek. Veteránů, kteří potřebují pomoc, je v současnosti asi 2300. Jsou mezi nimi převážně účastníci bojů druhé světové války. S přibývajícími léty však řady potřebných rozšíří také novodobí veteráni - například z první války v Perském zálivu nebo bojů na Balkáně v 90. letech, dodal Sitta.