Policie zadržela starostu Brna-Žabovřesek, údajně kvůli úplatku

Brno - Policisté si dnes přímo z radnice odvedli starostu Brna-Žabovřesek Aleše Kvapila (ODS). Důvod zadržení politika, který je na šestém volitelném místě jihomoravské kandidátky do Poslanecké sněmovny, zatím známý není. Podle informací ČT jde o podezření z přijímání úplatku v hodnotě čtyř milionů korun. Podle mluvčí jihomoravské policie Jitky Zelené souvisí zadržení nejspíš se zásahem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, který se dnes v kraji odehrál. Lídrem jihomoravské kandidátky je předseda ODS Mirek Topolánek, ODS už proto svolala na pondělí do Brna mimořádnou oblastní radu.

Policie o Kvapilově zatčení stále mlčí. České televizi to ale potvrdil šéf brněnské ODS Pavel Blažek. Naopak rodina starosty ještě odpoledne tvrdila, že o údajném zatčení nic neví. „Je v práci, já žádné takové informace nemám,“ řekl ČT syn Aleše Kvapila Lukáš. Podle zastupitele Brna-Žabovřesek Zdeňka Kolíbala (KDU-ČSL) je celá záležitost absurdní: „Překvapilo mě to, naprosto překvapilo.“

Podle dostupných informací si protikorupční útvar přišel pro starostu odpoledne na radnici, kde ho měl zadržet přímo, nebo těsně po předání úplatku. Mělo jít o čtyři miliony korun. Kvapil měl částku požadovat po developerovi, který chtěl v Žabovřeskách stavět. Další zdroje ale tvrdí, že starosta úplatek požadoval v rámci řízené provokace.

Občanští demokraté nechtějí situaci kvůli nedostatku informací zatím více komentovat.