Soud zprostil Bryndovou viny, konopí pěstovala jako lék

Tábor - Okresní soud v Táboře dnes zprostil překladatelku Libuši Bryndovou viny z toxikomanie. Třiapadesátiletá překladatelka se hájila tím, že konopí pěstovala jako lék na astma a artritidu. Soud předloni Bryndové vyměřil dva měsíce vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Krajský soud ale jeho verdikt kvůli závažným chybám zrušil a vrátil případ k novému projednání.

„Nová úprava trestního zákoníku významným způsobem rozšířila hranice beztrestnosti při nedovoleném pěstování konopí,“ odůvodnil svůj verdikt soudce Martin Prokop. Před soudem se Bryndová nezpovídala z výroby konopných mastí, ale z toho, že drť rostlin inhalovala. Podle obžaloby je tak zneužila k toxikomanii. Odborníci na závislosti ale v dubnu před soudem řekli, že také kouření marihuany může mít léčebné účinky.

Obhájkyně Klára Veselá Samková:

„V tomto směru bude rozsudek vodítkem i pro všechny další soudce.“

Trestní stíhání odstartoval televizní pořad, kde Bryndová vystupovala jako pěstitelka konopí. Soud ale nakonec ženu nepotrestal za výrobu mastí, ale za to, že inhalovala konopnou drť, a zneužila ji tak k toxikomanii. Bryndová dostala dvouměsíční podmínku, ale rozhodnutí okresního soudu se nelíbilo soudu krajskému. Dvouměsíční podmíněný trest škrtnul a případ vrátil k novému projednání. „Nebyly náležitým způsobem objasněny všechny významné skutečnosti,“  vysvětlil soudce Krajského soudu v Táboře Milan Krejčiřík.

Pěstitelů konopí se zastal už i Ústavní soud. Podle něj by mělo být ve všech případech pečlivě posouzeno, k čemu konopí sloužilo. Nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Podobně se vyjádřil i Nejvyšší soud. Rozsudky zůstávají v podobných případech ale i nadále různorodé. 

soudce Martin Prokop zprostil viny překladatelku Libuši Bryndovou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24