Šimerka chce přezkoumat standardy posudkových lékařů

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí chce přezkoumat kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou. Chce sjednotit standardy posudkových lékařů, řekl dnes ministr Petr Šimerka novinářům po jednání se zástupci občanského sdružení Dítě s diabetem a rodičů dětí s cukrovkou. Sdružení nesouhlasí s odebráním sociálního příspěvku dítěti s cukrovkou, které potřebuje stálou péči.

Šimerka svolá kulatý stůl za účasti pediatrů, odborníků z ministerstva, České správy sociálního zabezpečení a zástupců posudkových lékařů. Odborníci posoudí kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou na péči rodičů. Ministr nevyloučil, že by se kritéria mohla zmírnit. Posudkoví lékaři by měli děti osobně vyšetřovat, nejen sledovat písemnou dokumentaci, zdůraznil. Vydat se má brožura pro rodiče i úředníky, která zpřehlední systém dávek.

Ministr Petr Šimerka:

„Jsem přesvědčen, že rodičům takto nemocných dětí a těm dětem vůbec je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. V tomto případě bych šel na ruku těm rodinám, protože toto jsou věci, které jsou jen obtížně pochopitelné pro lidi, kteří takové děti nemají. Já bych tady byl velmi obezřetný a v pochybnostech bych rozhodoval spíše ve prospěch těchto rodin.“

Mluvčí MPSV Štěpánka Filipová:

0„Příspěvek na péči se poskytuje podle rozsahu potřebné pomoci, ne plošně na diagnózu. To platí i pro děti s cukrovkou. Při hodnocení závislosti zdravotně postižených dětí se podle zákona o sociálních službách porovnává rozsah a náročnost pomoci k fyzicky zdravému dítěti stejného věku. Lékařská posudková služba individuálně stanovuje a kontroluje stupeň závislosti na péči jiného člověka.“

Ombudsman Otakar Motejl označil minulý týden za selhání zdravého rozumu a státní správy rozhodnutí posudkového lékaře ze severní Moravy, že si čtyřleté děvčátko s cukrovkou může samo aplikovat diabetickou pumpou inzulin. Rodiče kvůli tomu přišli o příspěvek, přestože podle Motejla nepochybně nárok na příspěvek na péči o nemocné dítě mají. Diabetickou pumpou si lidé s cukrovkou vpravují do těla inzulin. Pokud diabetik nedostane inzulin, může i zemřít. Rozhodnutí kolegy odmítl také předseda České diabetologické společnosti profesor Milan Kvapil, podle něj tak malé dítě potřebuje při léčbě trvalý dohled. Obsluha inzulinové pumpy je podle Kvapila poměrně složitá. I u dospělých lékaři zvažují, zda jim ji dají.

Štěpánka Filipová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24