Na Rychnovsku je kalamita, místy stále sněží

Praha – Po včerejším silném sněžení zůstává kalamita na Rychnovsku, silničářům se ale podařilo dostat oblast z nejhoršího – ze sedmi původně zavátých silnic již je pět průjezdných. Další regionální silnice je uzavřena v sousedním Orlickoústecku. Sněhové přeháňky se stále vyskytují v jihozápadní části republiky – na Vysočině a v Jihočeském kraji. Od rána komplikují dopravu také havárie. Vážná nehoda uzavřela silnici I/6, která spojuje Karlovy Vary s Prahou, a také silnici II/101 u Říčan, kde částečně supluje chybějící Pražský okruh. Několik nehod se stalo také na důležitých tazích v Libereckém kraji. Kvůli sněhu zůstává uzavřena úzkokolejná železniční trať Třemešná–Osoblaha.

Na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji, kde silničáři včera vyhlásili kalamitní stav, jsou uzavřeny dvě silnice v Orlických horách. Jedná se o komunikace III. třídy z Kovárny do Klečkova a z Kačerova do Porubek. Ostatní silnice v regionu jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

Další orlickohorská silnice je uzavřena v sousedním Pardubickém kraji. Jde o vedlejší silnici mezi Čihákem a Českými Petrovicemi na Orlickoústecku. Řidiči by měli být v regionu pozorní především na Svitavsku, kde napadl nový sníh.

Před sněhovými přeháňkami varují silničáři především na Vysočině - na Jihlavsku a Žďársku. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči by ale na nich stejně jako na dálnici D1 měli být velmi opatrní. Čerstvý sníh komplikuje cestování i v Jihočeském kraji, na některých místech je ho až dvacet centimetrů. Nejhorší situace je na Prachaticku, kde jsou zbytky sněhu po pluhování i na silnicích I. třídy. Šumavské silnice jsou sjízdné pouze s řetězy. Jen o málo lepší situace je potom v části Šumavy v Plzeňském kraji, kde rovněž připadl nový sníh.

Silničáři varují před sněhovými jazyky, které se tvoří ve vyšších polohách především v Karlovarském, Jihomoravském a Zlínském kraji.