Nový arcibiskup je nadosah, Klaus se sešel s vyslancem Vatikánu

Praha - Prezident Václav Klaus dnes přijal vatikánského velvyslance Diega Causera. Setkání pravděpodobně souvisí s oznámením jména nástupce pražského arcibiskupa a českého primase Miloslava Vlka. Podle neoficiálních informací se jím stane s největší pravděpodobností královéhradecký biskup Dominik Duka. Vatikán by mohl informaci oficiálně oznámit v sobotu. Vlk je až do neděle na mezinárodním setkání biskupů v Thajsku.

Schůzka velvyslance s Klausem není žádným překvapením. Je totiž pravidlem, že zástupce Vatikánu v Česku informuje představitele českého státu o jmenování nového pražského arcibiskupa dříve, než je jeho jméno oficiálně zveřejněno. Dukův sekretář Vojtěch Macek zatím uvedl, že hradecké biskupství nemá žádnou oficiální informaci o jménu nástupce pražského arcibiskupa a českého primase Miloslava Vlka. „Neoficiální informace nebudeme komentovat,“ řekl Macek. Duka podle něho cestu do Prahy v sobotu v plánu nemá. Podle webu biskupství je však v Praze dnes.

K možnosti, že by se stal pražským arcibiskupem, se šestašedesátiletý Duka v minulosti vyjadřoval rezervovaně. Dával najevo, že v čele české katolické církve by měl stát spíše někdo mladší, nezatížený životem v totalitní společnosti. Nový pražský arcibiskup se funkce ujme do dvou měsíců od jmenování. Miloslav Vlk podal v roce 2007 podle církevních pravidel rezignaci na svůj úřad, protože dovršil 75 let. Papež Benedikt XVI. ale demisi nepřijal a prodloužil arcibiskupovo funkční období o dva roky, které vypršely loni.

Vizitka biskupa Dominika Duky

0Narodil se 26. dubna 1943 v Hradci Králové, vlastním jménem je Jaroslav, jméno Dominik přijal po vstupu mezi dominikány. Vysvěcen na kněze byl v roce 1970, o devět let později získal ve Varšavě licenciát teologie. V letech 1981-1982 byl za svou činnost komunistickým režimem vězněn. V červnu 1998 byl jmenován sídelním biskupem královéhradecké diecéze, od jara do podzimu 2008 vedl jako dočasný správce i litoměřickou diecézi. Duka je označován za nejschopnějšího diplomata mezi českými biskupy, politicky má blíže k ODS a také prezidentu Václavu Klausovi, podle deníku Právo v roce 2008 mezi lidoveckými poslanci prosazoval jeho znovuzvolení prezidentem. Od ledna 2000 byl členem pracovní skupiny pro jednání mezi českým státem a Vatikánem, která připravila mezinárodní dohodu o postavení katolické církve, kterou ale poslanci odmítli. V roce 2001 převzal medaili Za zásluhy, o dva roky později pak také Záslužný kříž II. stupně.