Štrasburský soud bude řešit stížnost ohledně rozsudků nad Brožovou-Polednovou

Praha - Případ nejstarší české vězeňkyně Ludmily Brožové-Polednové bude podle deníku Právo řešit soud pro lidská práva. Za podíl na justiční vraždě Milady Horákové z roku 1950 si už v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou odseděla skoro rok. Ve Štrasburku chce její advokát napadnout rozsudky českých soudů - Polednové se prý nedaří dobře a nemá kontakt s rodinou. Vedení věznice to ale odmítá.

Stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku podal advokát nejstarší české vězeňkyně Ludmily Brožové-Polednové (88) v prosinci. Napadá v ní rozsudky všech českých soudů, od těch obecních přes Nejvyšší až po Ústavní soud. Obhájce Polednové Vladimír Kovář má už i první úspěch. Štrasburský soud jeho stížnost rovnou neodmítl a bude případ dál řešit, o čemž jej v těchto dnech informoval písemně. 

„Dostal jsem od nich dopis, že to obdrželi a že už se některými konkrétními věcmi zabývají. Čili teď si vyžádají od zdejších soudů spisy,“ řekl v pátek Právu Kovář. 

Polednová už si zatím odpykala téměř rok ze svého šestiletého trestu za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950. Podle Kováře ale nyní ani on, ani její nejbližší nemají nejmenší tušení, jak se bývalé dělnické prokurátorce v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou vede. 

„Je slepá, takže nemůže psát, a jediný kontakt s rodinou byl telefon. Vždycky každý čtvrtek volala dceři a teď už čtrnáct dnů nic, nemáme s ní žádné spojení. Nikdo z její rodiny ani já vůbec nevíme, jestli se tam s ní něco neděje,“ uvedl Kovář. 

Mluvčí generálního ředitelství Robert Káčer tyto spekulace odmítá. „Paní Polednová je v pořádku, má předepsanou zdravotní péči, bere léky a nemá žádné zákazy, omezení či nějaký disciplinární trest. Nevíme, proč nevolá domů,“ řekl.

Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová
Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová