Za stav chodníků čerstvě zodpovídají obce, úrazů přibývá

Praha/Brno - Již stovky lidí požadují po radnicích odškodnění za úrazy na zledovatělých chodnících, s novou právní úpravou totiž od letošního roku za jejich stav zodpovídají právě obce. Praha peníze vyplatí z pojistky, kterou si kvůli chodníkové novele navýšila. V Brně nebo Ostravě zatím tolik zraněných není. V desítkách se už ale počítají stížnosti na neuklizené chodníky.

Vrstvy ušlapaného sněhu či ledovka výrazně zvyšují riziko pádu, potlučení nebo zlomeniny. Takové podmínky jsou komplikací především pro seniory, invalidy nebo matky malých dětí. Údržbu ale ztěžuje zákaz chodníky solit. Města navíc neuklízí zdaleka všechny chodníky. Třeba v Praze se technické služby starají jen o 250 hektarů z celkových 1400.

Z moravských radnic:

Místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jiří Havlíček: „Máme zatím jednu písemnou stížnost a pět na webové aplikaci, je to srovnatelné s loňským rokem.“

Místostarosta Brna Žabovřesek Jiří Helán: „Tady je takových pět podnětů stížností, které upozorňují, že neuklízíme, jak máme. Že by se někdo zranil, nemáme hlášeno.“

„Před deseti dny jich bylo sto. V současné době jich je přes tři sta,“ upřesnil pro ČT růst žádostí o odškodnění za úraz mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Pojišťovny zatím hlásí stejný počet oznámených úrazů na zledovatělém nebo neuklizeném chodníku jako v loňském roce. Rozdíl je v tom, že nyní už je pojišťovnám nehlásí majitelé domů, ale radnice.

Ilustrační foto
Ilustrační foto