Filip nesouhlasí s vojáky v Afghánistánu, Liška ochoten rozšíření mise podpořit

Praha - Předseda zelených Ondřej Liška je ochotný podpořit navýšení počtu vojáků v Afghánistánu, pokud návrh bude splňovat jejich požadavky. V tom se ale neshodne s lídrem komunistů Vojtěchem Filipem, který označil rozšiřování kontingentu za vyhazování peněz rozpočtu. Filip v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že navyšování počtu vojáků v Afghánistánu vede k vietnamizaci problému, a proto vládní návrh jeho strana nepodpoří. O české účasti v Afghánistánu se nyní více hovoří i proto, že do Česka míří generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, což ČT potvrdil i ministr obrany Martin Barták.

Ministr Barták též pro OVM řekl, že na posledním zasedání se ministři obrany aliance jednoznačně shodli na nutnosti zvýšit příspěvek jednotlivých zemí. Důvodem tohoto rozhodnutí je skutečnost, že NATO podle Bartáka chce v dohledné době zemi opustit a předat ji Afgháncům. Proto je třeba úsilí zvýšit teď a vláda kvůli tomu také schválila zvýšení české mise o 55 lidí. Tento návrh nyní míří do parlamentu a pravděpodobně patří i mezi tři nejdůležitější návrhy, které chce vláda do voleb ve sněmovně prosadit. 

Filip k Afghánistánu

„V každém případě celá vojenská operace v Afghánistánu od roku 2001 je totální nesmysl – to, co se tam odehrává, je politický a vojenský nesmysl. Návrhy na změnu mohou být pouze hospodářského charakteru. To znamená větší zapojení Afghánistánu do mezinárodní dělby práce.“

Liška vítá, že se nejedná jen o navýšení počtu vojáků, ale že součástí strategie NATO je i nějaká vize budoucnosti. Filip se nedomnívá, že problém Afghánistánu lze řešit vojensky. „Mnohem důležitější by byly kroky, které by vedly k zákazu vývozu opia, a to lze kontrolovat na hranicích,“ tvrdil Filip s tím, že si nemyslí, že Afghánistán je operační prostor NATO.

Síly Severoatlantické aliance pod vedením amerických vojáků zahájily v pátek v noci jednu z nejrozsáhlejších vojenských akcí v Afghánistánu od invaze v roce 2001. Vojákům se při ní dnes podařilo ovládnout již většinu města Mardžáh v provincii Hílmand na jihu země.

Vojáci 601. skupiny speciálních sil byli v Afghánistánu 18 měsíců. Bojovali s Talibanem, blokovali pohyb radikálů v provincii Uruzgán, cvičili místní armádu a léčili civilisty.
Zdroj: 601.skss