Další dva kontroloři ČEZ jsou mimo službu

Praha - Po šéfovi kontroverzního útvaru kontrolorů ČEZ Karlu Vanišovi postavil energetický gigant mimo službu i dva další členy útvaru. S informací přišel server Týden.cz. Muži se měli při kontrolách vydávat za policisty, což bylo také důvodem jejich odvolání. Jejich nadřízený Vaniš byl už předtím dočasně odvolán kvůli tomu, že měl u sebe při pracovním výjezdu zbraň. Policie tento týden navrhla obžalovat celkem 26 členů útvaru kvůli vydírání odběratelů elektřiny.

Server napsal, že oba muži z odboru netechnických ztrát (NTZ) jezdili do terénu s reflexní policejní vestou a v černých kombinézách, na kterých měli policejní číslo nebo nášivku policie. „Dospěli jsme k závěru, že u těchto lidí mohlo dojít ke zneužití znaků policie při pracovním výkonu,“ uvedl mluvčí energetického gigantu Martin Pavlíček. Muži teď budou vykonávat kancelářskou práci až do doby, než jejich případ prošetří vnitřní komise ČEZ.

Mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová serveru řekla, že pokud na sobě muži měli vestu a na ní služební číslo, dopustili se přestupku. „Jestliže by navíc někoho svým vzhledem a jednáním poškodili, už se dá uvažovat o kvalifikaci trestného činu, jako je podvod či poškozování cizích práv. Záleží na okolnostech,“ dodala.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) viní celkem 26 kontrolorů z toho, že v téměř padesátce případů vydírali odběratele elektřiny. Kontroloři prý vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajně neoprávněný odběr. Firma ČEZ je přesvědčena, že se její zaměstnanci vydírání nedopustili a že budou zproštěni viny.

Martin Roman, generální ředitel ČEZ
Martin Roman, generální ředitel ČEZ