Korupční kauzy na radnicích - Čunek, Novák, Nastič a teď Kvapil

Praha - Za posledních 20 let proběhlo na úrovni měst a obcí minimálně 13 korupčních kauz, sedm jich skončilo pravomocným rozsudkem. Zřejmě nejznámější je případ bývalého vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Na začátku února 2007 ho Senát zbavil imunity a policie ho obvinila, že v roce 2002 ještě jako starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek od vsetínské firmy H&B Real. O tři čtvrtě roku později jihlavský státní zástupce Arif Salichov případ definitivně zastavil, protože se podle něj skutek nestal.

Rok vězení uložila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem bývalému starostovi Nového Boru Radku Nastičovi z ODS. O 150tisícový úplatek si řekl za prodej obecního domu. Novoborský podnikatel Lubomír Bárta v dubnu 2008 uvedl, že si Nastič vyžádal úplatek. „Řekl si o peníze navíc proti ceně nemovitosti. Řekl, že to není jenom pro něj,“ řekl tehdy Bárta.

Nejvyšší úplatek (přes 41 milionů korun) měl dostat bývalý starosta Chomutova a někdejší senátor Alexandr Novák za zprostředkování prodeje akcií energetických a plynárenských podniků z majetku města. Policie Nováka obvinila v roce 2003, Senát ho ke stíhání vydal. Případ už ale přes tři roky leží u soudu a nic se neděje, ztratil se totiž korunní svědek. Novákovi hrozí až 12 let vězení.

Za zpronevěru, zneužití pravomoci a braní úplatků poslal soud do vězení na pět let bývalého starostu Štěpánova na Olomoucku Milana Lipského. Podle soudu rozpůjčoval 26 milionů z obecních peněz soukromým firmám a podnikatelům, a to bez vědomí obecního zastupitelstva.