O veterány se bude starat legionářská obec, ministerstvo potřebuje ušetřit

Praha - Ministerstvo obrany delegovalo péči o válečné veterány na Československou obec legionářskou. Důvod je jednoduchý – peníze - z rozpočtu na péči o ně totiž musí čtvrtinu ušetřit. Legionářská obec je navíc ochotna ještě doplatit dva miliony korun ze svého. Bude pod ni spadat síť terénních pracovníků, kteří se o veterány starají. Legionářská obec měla veterány na starosti již za první republiky. Za komunistického režimu ale přišla o velkou část majetku a obnovena byla až v roce 1989.

Americký nebo francouzský veterán ví, že mu po návratu do civilu stát pomůže, ten český jistotu nemá. Na péči o veterány z druhé světové války teď dá ministerstvo místo původních 16 jen 12 a půl milionu korun. „My jsme jen našli formu jak za méně peněz zabezpečit stejnou nebo vyšší kvalitu péče,“ tvrdí náměstek ministra obrany František Padělek. 

Legionářská obec si pozvala do Prahy všechny terénní pracovníky a koordinátory, aby dostali instrukce, co se vlastně po nich požaduje. Podle nich je potřeba věnovat pozornost nejen veteránům z druhé světové války, ale také těm novodobým. „Konkrétně v Jižních Čechách jich máme v databázi 174, z toho několik desítek takových, kteří by potřebovali i pomoci s poradenstvím pracovně právním, sociálním i zdravotním,“ vysvětluje Milan Čajdík, krajský koordinátor. 

Zahraničními misemi prošlo na 16 tisíc lidí, ministerstvo obrany o nich ale žádnou aktuální a celkovou databázi nevede. Vytvořit se ji pokusí legionářská obec, a to za 6 milionů korun od Evropské unie. „Je to pilotní projekt, který by měl zmapovat tu skupinu novodobých veteránů, určit jejich problémy a na to vlastně napasovat rekvalifikační kurzy,“ dodává místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta.

Oslavy 65. výročí Slovenského národního povstání
Oslavy 65. výročí Slovenského národního povstání