200 milionů korun má letos stát elektronická ostraha domácích vězňů

Praha - Ministerstvo spravedlnosti hodlá v letošním roce investovat do elektronického systému na ostrahu odsouzených v domácím vězení až 200 milionů korun. Výběrové řízení na dodávku zařízení by mělo být vypsáno tento nebo příští týden a jedním ze základních kritérií bude cena.  Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Zkušební provoz elektronických náramků by měl být ještě letos, plošné používání od příštího roku. Informuje o tom dnešní vydání deníku E15.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová údajně zadala, aby v podmínkách bylo srovnání, kolik stojí podobné systémy a služby v zahraničí. Pokud prý Kovářová zjistí, že existuje firma, která to dokáže levněji, použije všechny nástroje, aby to stálo co nejméně. Cena je podle ní jedním ze základních kritérií.

„Dokončujeme podmínky zadávací dokumentace pro chystaný tendr. Až budou hotové, předložím je vládě a nechám na úrovni vlády schválit mezirezortní výběrovou komisi,“ řekla Kovářová. Cena za hlídání jednoho vězně se odhaduje na tři sta korun, poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) tuto částku pokládá za příliš vysokou.

Ministerstvo zatím počítá s přibližně 1500 domácími vězni

Ministryně dodala, že se stále zvažuje, zda v první fázi nakoupit jen omezený počet elektronických náramků a dalších systémů, nebo jich pořídit několik tisíc a mít je připravené k výdeji. Třetí variantou je podle ní najmout si ostrahu včetně náramků jako službu.

Elektronický systém chtělo ministerstvo financovat z unijních peněz, dotaci ale nedostalo. Soudy zatím trest domácího vězení uložily dvěma lidem, v dalších třech případech se o něm uvažuje. Odsouzené bude hlídat do zavedení elektronických náramků probační a mediační služba. Podle ministerstva by mohlo v domácím vězení v prvních dvou letech být asi 1500 lidí.