ODS chce zamezit nabírání černých duší

Praha - Jak zamezit nabírání takzvaných černých duší, bude dnes v Praze projednávat vedení občanské demokracie. Strana se totiž chystá změnit pravidla pro nominování delegátů na sjezdy tak, aby zabránila účelovému přijímání nových členů. Teď se totiž počet zástupců jednotlivých organizací na celostátním stranickém sjezdu odvíjí právě od velikosti členské základny jednotlivých buněk.

Návrhy na změnu pro nominování delegátů na sjezdy jsou dva. První zcela odstraňuje výpočty podle množství členů. Každá oblast by tak měla na sjezdu automaticky dva delegáty a další pak podle volebního výsledku v oblasti. Podle té druhé předlohy by každá buňka dostala delegáta jednoho a počet dalších by se odvíjel kromě výsledků voleb i od počtu členů. Podle předsedy strany Mirka Topolánka mají oba návrhy svá kouzla. 

Na programu bude zřejmě i Kvapilova korupční kauza

Výkonná rada ODS se nejspíš nevyhne ani korupční kauze starosty Brna–Žabovřesk Aleše Kvapila a jeho známého. Už včera brněnská organizace navrhla, aby Kvapil za stranu nekandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny. A navíc, o jeho osudu bude jednat i oblastní sdružení v Žabovřeskách – dosavadní starosta by tak mohl přijít i o členství ve straně.

Robert Kotzian, místopředseda ODS Brno-město:

„Osobně se domnívám, že korektní by od obou pánů bylo, kdyby podepsali vystoupení z ODS do doby očištění se, což by samozřejmě byl okamžik, kdy se mohou vrátit.“

Na řadu ale přijde i programový dokument Vize 2020, který má určit směřování nejsilnější pravicové strany v Česku na dalších deset let.