Policie relativizuje výsledek povinných dechových zkoušek

Praha – Policisté v lednu přistihli při kontrolách 832 řidičů, kteří usedli za volant, ačkoli byli pod vlivem alkoholu. Oproti lednu 2009 jich přibylo 82, letos ovšem policejní hlídky testovaly na alkohol všechny kontrolované řidiče, dříve tak činily především u nehod. Ačkoli je nárůst minimální vzhledem k zavedení povinných dechových zkoušek, podle policie nejsou absolutní čísla přesná. V lednu totiž byl kvůli zimnímu počasí velmi klidný provoz.

 

„Při hodnocení je nutné přihlédnout k povětrnostním podmínkám, které provoz významně ovlivnily. Sníh a náledí komplikovaly dopravní situaci a každý, kdo mohl, si raději jízdu autem rozmyslel,“ uvedla mluvčí dopravní policie Veronika Benediktová.

Počet nehod, u nichž zasahovali policisté a způsobili je řidiči pod vlivem alkoholu, v lednu poklesl výrazněji než celkový počet vyšetřovaných havárií. Nehod, které zavinili opilí řidiči, se letos v lednu stalo 314, oproti lednu 2009 se jejich počet snížil o 109. Opilí řidiči také letos v lednu způsobili dvě smrtelné nehody. Loni jich bylo jedenáct.