Špidla: Bez EU by v současné krizi došlo ke katastrofě

Praha – Končící český eurokomisař Vladimír Špidla řekl v rozhovoru pro deník Právo, že by v nynější krizi bez Evropské unie došlo ke katastrofě. Dle jeho slov došlo k velkým ekonomickým problémům, pořád ale ne srovnatelným s rokem 1929, které vedly ke světové válce. Tato krize podle něj roztříštila nejen Spojené státy, ale i Německo, a vznikla kvůli chybné politice, kterou USA přijaly. „Dnešní doba krize se od tohoto roku zásadně liší, Spojené státy se na konci roku 2008 pokusily radikálně stabilizovat bankovní systém, dál to ale pokračovalo sešupem. Až když asi o týden později EU reagovala koordinovaně a zvládla své banky, byl tu okamžik, který zastavil pád, jenž by podle mě jinak skončil rozpadem měnových systémů a ztrátou úspor,“ vysvětlil Špidla.

Podle Vladimíra Špidly by se bez Evropy devalvovalo proti sobě a vše by se zhroutilo, protože cílená, koordinovaná a dostatečně velká akce by nebyla možná. „To, že souběžně a v obrovském rozsahu byly schopny reagovat jak USA, tak Evropa, nás vytáhlo z katastrofy. Vím, o čem mluvím,“ podotkl končící eurokomisař. Dodal, že Evropa je mnohem víc než jen dotace, je to i přístup na vnitřní trh, který má hodnotu stovek miliard. „Osmdesát procent našeho vývozu se totiž realizuje na trhu Evropské unie,“ zdůraznil.

Podle Špidly záleží hlavně na lidském kapitálu

Základní problém České republiky vidí Vladimír Špidla v tom, že ještě nenašla způsob, jak se na evropském projektu podílet. Česko má tendenci posilovat mezivládní prvky. „To je z našeho hlediska velmi nebezpečné – a v podstatě nešťastné. Jestliže tak oslabíte princip společenství, máte na konci rovnováhu sil. Ta málokdy hraje v český prospěch,“ dodal. Naše jediné správné rozhodnutí je podle něj rozvíjet kvalitativní strategii na základě evropského sociálního modelu. Budoucnost vidí v lidském kapitálu. „Jdete-li cestou kvalitativní inovace, nelze si představovat, že tvořivý člověk vzniká v otrockých podmínkách,“ řekl Špidla.

Česká republika je podle končícího eurokomisaře stále stejná a řeší stále stejné problémy. První je zajištění energetické bezpečnosti. „Stále doháníme průměrnou úroveň unie z hlediska infrastruktury. Dál bohužel za tu dobu klesla do určité míry úroveň našeho školství. Takže Česko se za těch pět let zásadně nezměnilo. Některé věci vyřešilo, jiné stále ne,“ vysvětlil Špidla.

Končící eurokomisař bere za svůj největší úspěch povznesení sociální politiky v EU

Vladimír Špidla pokládá za svůj největší úspěch povznesení sociální politiky v Evropské unii. Tohoto zlomu se podle něj podařilo dosáhnout při jednání v Hampton Court za britského předsednictví v roce 2005. Česko má na sociální politiku menší vliv. „Nikdy nemohlo mít přímý vliv na formování evropské politiky, protože komisař je povinen zastávat nikoli národní zájem – dokonce přísahá, že nebude přijímat národní instrukce ani je vyžadovat,“ vysvětlil.

Komisař je podle Špidly politická osobnost, která na základě smlouvy podepsané všemi státy vykonává evropskou agendu. Prostřednictvím komise, a to je nejpodstatnější, má právo iniciativy. Čili formuluje politický cíl a nástroje k jeho dosažení. Když se to v komisi schválí, stane se to základem pro politické jednání v rámci EU. „Uvědomil jsem si, že unie má daleko větší a pozitivnější význam, než jsem kdy předpokládal. Vracím se jako člověk, který podstatně lépe rozumí fungování Evropy,“ dodal Špidla.

Vladimír Špidla
Vladimír Špidla
Více fotek
  • Vladimír Špidla autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1414/141345.jpg
  • Ekonomická krize zdroj: flickr.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1091/109024.jpg
  • Unie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1336/133555.jpg