Policie se začala zabývat spornou zakázkou ČSÚ

Praha - Policie se začala zabývat případem sporné zakázky Českého statistického úřadu (ČSÚ) s podezřením na spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká potvrdila, že v případě ČSÚ zahájila policie úkony v trestním řízení. ČSÚ i vítěz zakázky, firma Hewlett-Packard (HP), jakékoli pochybení odmítají. Informaci přinesl týdeník Respekt.

Mezi podezřelé patří zadavatelé zakázky na ČSÚ i zástupci firmy HP. Policie podle Respektu prověřuje podezření, že byla zakázka „ušita na míru“ vítězné firmě a mohla vzniknout škoda 100 milionů korun. Jde prý o rozdíl mezi nabídkami HP a softwarové firmy Unicorn, která v tendru skončila druhá v pořadí.

ČSÚ: Audit žádné pochybení neprokázal

V případu jde o půlmiliardovou zakázku na informační technologie pro sčítání lidu v roce 2011. O tom, že tendr ovlivnila korupce, mluvil počátkem loňského prosince Vladimír Kovář ze společnosti Unicorn, která se o zakázku také ucházela, ale neuspěla, přestože nabídla o 110 milionů nižší cenu než vítězná firma HP. Kovář například řekl, že dostal nabídku koupit si za 20 milionů dva hlasy hodnotící komise. Společnost HP již dříve důrazně odmítla, že by se kdokoli z jejích lidí zapletl s úplatky.

Úřad trvá na tom, že interní audit zakázky neprokázal žádné pochybení. Již dříve také požádal o přezkoumání zakázky Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Nyní čekáme na rozhodnutí ÚOHS. Ke zrušení soutěže zatím neshledávám důvod,“ uvedl místopředseda ČSÚ Jiří Křovák. Komise podle něj posuzovala zakázku s ohledem na zadání výběrového řízení: „Ve prospěch společnosti HP rozhodla na základě vyhodnocení předem známých a zadaných kritérií.“ ČSÚ zároveň odmítl, že členové hodnotící komise byli záměrně vybráni tak, aby údajné manipulaci s veřejnou zakázkou napomáhali.