Bauhaus dluží Svěrákovi 200 tisíc a omluvu za „upečenou zeď“

Brno - Herec a scenárista Zdeněk Svěrák dnes vysoudil u brněnského krajského soudu na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200 000 korun za to, že v roce 2004 použila v reklamě bez jeho svolení část textu písně Dej cihlu k cihle (Dělání) z pohádky Princové jsou na draka. Firma tím porušila Svěrákova autorská práva, konstatoval k verdiktu soudce Miloš Holeček. Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti dnešnímu rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

Společnost prodávající výrobky pro kutily, stavebniny a zahradní techniku použila část textu písně k podpoře prodeje míchačky. Na 211 reklamních plochách firmy se v září 2004 objevil slogan „upeč… třeba zeď“. Svěrák se tehdy proti postupu Bauhausu ohradil. Podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu. Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš „upeč třeba chleba, postav třeba zeď“.

Soudce Holeček v odůvodnění rozsudku uvedl, že text „upeč…třeba zeď…“ z kampaně Bauhausu logicky odkazuje na Svěrákův text. Soudní znalec Bohumír Štědroň, který ke kauze zpracoval posudek, uvedl, že Bauhaus si musel být vědom, že využitím textu poškodí Svěrákova autorská práva. A slogan s použitím tří teček na dvou místech je podle něj jasným odkazem na to, že text je z něčeho vyjmut.

S tím rozhodně nesouhlasí právní zástupce firmy Bohuslav Novák. Firmu hájil tím, že „šlo o záměnu pouhých tří slov“. Tvrdil, že pohádka Princové jsou na draka nebyla reprízována v televizi tak často, aby si divák spojil Svěrákův text písně se sloganem Bauhausu. Prohlášením, že slogan byl v podstatě „dobrou reklamou na samotný Svěrákův text“, soudce nepřesvědčil.