Zájemců o plzeňská práva je stejně jako před skandálem

Plzeň - Aféra na právnické fakultě v Plzni zatím nijak neovlivnila počet zájemců, kteří se na ni hlásí ke studiu. Fakulta k prvnímu únorovému týdnu obdržela kolem 800 přihlášek, což je adekvátní stejnému období loňského roku. Oproti roku 2009 ale přijmou práva méně studentů. Nové vedení navíc upozorňuje, že se na školu nedostane nikdo na odvolání. Přijímat se bude pouze na základě výsledků testů Scio. Na tuto skutečnost dnes upozornil děkan fakulty Jiří Pospíšil.

„Určitý pokles samozřejmě může být, ale evidentně nebude fatální. Alespoň to tak nevypadá. Počet přihlášených je zatím srovnatelný s loňskem,“ uvedl Pospíšil. Fakulta, kterou v minulých měsících otřásly skandály s rychlostudenty, opsanými kvalifikačními pracemi a dalšími problémy, tak nemá podle Pospíšila obavu, že by nenaplnila příští ročník. Hlavní nápor zájemců ale ještě čeká, přihlášky ke studiu se podávají do konce února. Vloni jich obdržela celkem 3302, přijato bylo asi 470 lidí.

Ke studiu na plzeňská práva letos přijmou 250 lidí. Nový počet vedení fakulty přizpůsobilo velikosti školy a tomu, aby zajistilo kvalitní výuku, a to i seminární.

Jiří Pospíšil:

„Nebude brán nikdo na odvolání. Přijímat budeme jen na základě výsledků testů Scio, to znamená, že bude zcela objektivní kritérium. Každý tak má šanci a bude záležet jen na tom, jak dopadne.“


Kvůli neprůhlednosti přijímacího řízení, kdy bylo obrovské množství zájemců bráno na odvolání, kritizovala akreditační komise bývalé vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem. Ti se vzdali svých postů vloni v září, když skandál na škole vypukl.

Nové vedení v čele s Pospíšilem poté přistoupilo na testy Scio, které jsou součástí reformy, jež na škole probíhá a má fakultu zachránit. V uplynulých dnech vedení přijalo také rozsáhlá personální opatření. Kdo konkrétně školu opustil, sdělí fakulta ve čtvrtek na tiskové konferenci. Prezentovat na ní chce i výsledky nedávných státnic svých studentů.