Rekonstrukce Husova domku se zadrhává

Husinec - Za víc než dvojnásobně předražený označují v Husinci někteří zastupitelé chystaný projekt rekonstrukce Husova rodného domku. Firma, která ho chystala, totiž spočítala náklady na 150 milionů korun. Peníze v takové výši pro ni připravovalo ministerstvo kultury a záměr se líbil i zástupcům církví. Husinecká radnice, která dům vlastní, ale po několika týdnech postoj přehodnotila a zvažuje, že smlouvu na megalomanskou opravu vypoví. Klíčovou smlouvu zastupitelé Husince projednají v úterý 23. února.

Koncem ledna letošního roku přišla soukromá firma s kalkulací rekonstrukce na 150 milionů korun. Projekt, jehož patronem se stal kardinál Miloslav Vlk, měl z domku udělat badatelské centrum. Architekt badatelského centra chtěl propojit celý areál podzemními prostory, které by sloužily k dočasným výstavám. Ministerstvu se projekt zamlouval. „Myšlenka je dobrá a projekt docela kvalitní,“ zhodnotil ho Jaromír Talíř, náměstek ministra kultury.

Někteří husinečtí zastupitelé ale začali na rekonstrukci plánovanou částku kritizovat jako přehnaně vysokou. „Ten základ je velmi nadhodnocený,“ řekl pro ČT Petr Tesárek (ODS). A starosta Husince Robert Klesner (KDU-ČSL) se rozhodl smlouvu odmítnout. „Budu navrhovat zastupitelům zrušení mandátní smlouvy,“ řekl Klesner pro ČT. Pokud zastupitelé smlouvu skutečně odmítnou, začne obec hledat nového investora.