ÚS: Odposlechy odsouzených rychnovských úředníků byly nezákonné

Brno – Odposlechy kanceláří bývalých úředníků radnice v Rychnově odsouzených za korupční jednání pořídili policisté nezákonně. Dospěl k tomu Ústavní soud, který zároveň předchozí rozsudky zrušil. Bývalého vedoucího Odboru dopravy a silničního hospodářství Jana Ledvinu soudy původně potrestaly pokutou sto tisíc korun a zákazem činnosti ve veřejné správě na pět let. Jeho dovolání odmítl i Nejvyšší soud.

Okresní soud obžalobu znovu projedná poslední březnový den, tentokrát ale bez odposlechů. Ledvina je s rozsudkem spokojený: „Konečně je nějaká spravedlnost.“ Pro okresní soud je verdikt naopak značně rozpačitý. „Zdejšímu soudu nezbývá než rozhodnutí Ústavního soudu respektovat, byť v něm, slušně řečeno, budí rozpaky,“ řekl ČT jeho mluvčí Jiří Fuks.

Zdeněk Hlaváček (Policie ČR, Rychnov nad Kněžnou)

„Prostorové odposlechy, které byly v tomto případě použity, patří k nejúčinnějším nástrojům boje proti korupci. Pokud nebudeme moci tento nástroj používat, tak spousta případů zůstane neodhalena.“

Policisté odposlouchávali dění v Ledvinově kanceláři patnáct měsíců. Měli podezření, že se na radnici nezákonně omlazují auta z ciziny. Do odposlechů se nakonec chytili tři úředníci. Nešlo ale o auta z ciziny, ale o nezákonné zmírňování trestů prominentním řidičům, kteří se dopustili například jízdy v opilosti, nebo způsobili nehodu.

Ledvina byl později potrestán za zneužití pravomoci a přijímání úplatku, stěžoval si ale, že odposlechy nepřípustně zasáhly do jeho soukromí. V jejich nařízení totiž chyběla spojitost jeho osoby s konkrétní vyšetřovanou trestnou činností. „Protože Ústavní soud shledal, že se obecné soudy nevypořádaly s otázkou legitimity pořízených záznamů prostorových odposlechů, ústavní stížnosti zcela vyhověl,“ píše se v nálezu Ústavního soudu.