Soud propustil za dobré chování Miroslava Provoda na svobodu

Praha - Soud minulý týden propustil na svobodu podnikatele Miroslava Provoda, který byl v roce 2006 spolu s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem pravomocně odsouzen za daňové úniky. Informuje o tom server Aktuálně.cz, podle kterého byl Provod propuštěn za dobré chování. Pitr je stále na útěku, zřejmě se skrývá v zahraničí.

Případ daňových deliktů se týkal Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátky, Milana Jungra a Vratislava Romanovského. Obžaloba je vinila z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Stejně potrestal i podnikatele Syrovátku, advokátovi Jungrovi vyměřil čtyřletý trest. K osmiletému vězení byl odsouzen Romanovský.

Pražský vrchní soud pak tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Romanovský dostal nejvyšší trest kvůli tomu, že se podle obžaloby podílel na všech šesti skutcích. Jeho případ ale bude muset Pražský městký soud projednat znovu.

Provodova firma mimo jiné po roce 1989 provozovala hotelový areál Vystrkov, který do listopadu 1989 sloužil jako luxusní rekreační zařízení pro nejvyšší komunistické funkcionáře. Pitra zase média označují za spolupracovníka zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, o němž píší jako o jednom ze šéfů českého podsvětí. Do vězení Pitr údajně nenastoupil z obavy o svůj život.