Vyděrač údajně hrozil otrávením výrobků Hamé, policie ho zadržela

Zlín - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi muže, kterého podezírají z vydírání potravinářské firmy Hamé. Muž koncem loňského roku posílal do společnosti dopisy, kde požadoval vyplacení zhruba pěti milionů korun. Pokud by se tak nestalo, vyhrožoval, že otráví výrobky firmy, například dětské přesnídávky. Motivem jednání podezřelého byly dluhy z podnikání.

Pokud bude uznán vinným, hrozí vyděrači pět až 12 let vězení. Muž, který se ke svému jednání doznal, požadoval nejprve vyplacení částky 200 tisíc eur (asi pěti milionů korun), poté své nároky ještě stupňoval. Požadované peníze chtěl zaslat na konto do Švýcarska. Aby dokázal, že výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu otrávenou přesnídávku, která byla údajně zavřená stejně důkladně jako originál. Představitelé společnosti však místo vyplacení peněz celou věc oznámili policii.

Muž zřejmě nepočítal s tím, že by se k naplnění svých hrozeb musel dostat přímo do výroby. Stačilo mu totiž dostat otrávené zboží do některého supermarketu, k čemuž prý hodlal využít svých kontaktů na obchodní síť. Jeho záměr byl velmi nebezpečný také kvůli hrozbě, že se otrávené přesnídávky dostanou k citlivé skupině spotřebitelů, k malým dětem.