Na dálnice zbývá málo soli, ŘSD hledá další zásoby

Praha – Nedostatek soli stále více trápí silničáře. Jako první téměř došly její zásoby v Karlovarském kraji, ale problémy jsou i v dalších regionech. Zda bude mít dost soli až do konce zimy, neví ani Ředitelství silnic a dálnic, které se ovšem v zimě stará pouze o dálnice. Kdyby sněžilo opravdu intenzivně v celé republice, zásoby by vydržely pouhé čtyři dny. Výraznější problémy naopak nemají hornaté regiony, kde každoročně zůstává sněhová pokrývka po celou zimu – Liberecký kraj nebo Vysočina.

Ředitelství silnic a dálnic musí solí šetřit. V jeho skladech jí totiž zbývá už jenom osm tisíc tun, jenom za uplynulý měsíc přitom státní silničáři spotřebovali více než dvojnásobek – 20 tisíc tun. ŘSD proto šetří a zároveň se snaží získat dodatečné zásoby ze zahraničí. Tam je ale situace podobná jako v Česku a sůl dochází. Dosud se podařilo dovézt pouze 250 tun soli z Ukrajiny.

Na dálnicích je méně soli, ŘSD hrozí štěrkem

Silničáři nyní solí pouze pravé pruhy dálnic a pomocí dispečerů a navigačních zařízení sledují každou vysypanou tunu. „Chtěl bych vyslovit naději, že bude zachován plynulý provoz na dálnicích,“ řekl šéf ŘSD Alfréd Brunclík.

V případě, že by zásoby došly, nezbylo by než při silnějším sněžení posypat dálnice štěrkem. Přitom neexistuje zákon, který by umožnil plošně omezit rychlostní limit na dálnicích. Ve 130kilometrové rychlosti potom mohou kamínky od kol odletovat a ničit dalším autům skla.

ŘSD v zimě udržuje dálnice, rychlostní silnice a komunikace I. třídy, které jsou rovněž v jeho správě, potom smluvně udržují kraje. Ty své úkoly podle Brunclíka zvládají, o státní silnice je postaráno i v místech, kde sůl již téměř není. „Situace se různí podle krajů, ale nemáme avízo, že by naši smluvní partneři byli v nějaké kritické situaci,“ uvedl Brunclík.

Horské regiony se na zimu připravily

Silniční správy některých krajů mají na rozdíl od státu dost soli. V Libereckém kraji, kde je třeba udržovat horské silnice v Krkonoších a Jizerských horách, se řádně zásobili a teď nemají problémy. „Máme soli tolik, abychom vystačili na celou zimu,“ uvedl krajský radní Martin Sepp. Podobné je to i na Vysočině.

Regiony ale odmítají možnost, že by část svých zásob přenechaly ŘSD. Jednak jsou jejich potřeby řádově nižší – Liberecký kraj i Vysočina mají dohromady tisíce tun, na dálnice by byly potřeba desetitisíce – jednak chtějí mít jistotu, že sůl skutečně nedojde. „To bychom nepreferovali, že budeme něco někam pouštět,“ podotkl vysočinský radní Libor Joukl.