Český Krumlov bude mít tunel místo obchvatu

Český Krumlov – Pod Českým Krumlovem povede silniční tunel. Ve historickém městě zapsaném na seznamu UNESCO má zlepšit dopravu. Ta v sezone často kolabuje. Radnice se rozhodla, že připravovaný jedenapůlmiliardový projekt severojižního obchvatu města zruší a raději zvolí podzemní stavbu. Kraj s tím souhlasí a nic proti nemají ani památkáři. Historické domy na povrchu ražba tunelu neohrozí. Pokud se najdou peníze a neobjeví se nečekané problémy, začne stavba za pět let.

V budoucnosti povede kolem Českého Krumlova rychlostní silnice R3, po níž přijedou další auta a autobusy s turisty. Už ale nebudou muset projíždět ucpaným městem, svezou se tunelem. „Tunel by měl být dlouhý 516 metrů,“ uvedla mluvčí krumlovské radnice Jitka Augustinová. Auta budou mít k dispozici v každém směru jeden pruh a překonají převýšení od Vltavy ke krumlovské nemocnici.

Díky tunelu se vyhnou kritické světelné křižovatce u mostu severně od centra. „To je místo, kde se sjíždějí všechny čtyři směry,“ poukázal krumlovský podnikatel Jan Vondrouš na bolavé místo města. V sezoně se u semaforu tvoří až kilometrové kolony.

Tunel je oproti původně zvažovanému obchvatu levnější. Bude stát půl miliardy, asi třetinu předpokládané ceny obchvatu města. Kraj proto rozhodnutí krumlovské radnice přivítal. Podzemní cesta je přijatelná i pro památkáře, historickému jádru města se vyhne.

Radnice při stavbě použije bezpečnou metodu. Skalní masív je podle starosty dostatečně pevný, nehrozí, že by se zem na povrchu propadla.