Blanka má druhý tubus

Praha – K severnímu tubusu pražského tunelu Blanka přibyl i jižní tubus. Raziči, kteří postupovali z Letné, se dnes setkali se skupinou, která razila tunel od Tróje. Delší cestu za sebou má trojská skupina, na její části se pracovalo od září 2007, zatímco na Letenské pláni se začal jižní tubus tunelu razit loni v srpnu. Oba týmy se setkaly pod letenskou Korunovační ulicí mezi křižovatkami s ulicemi Jana Zajíce a Sládkovou.

Jižní tubus tunelu, který má navázat na Strahovský tunel a stát se součástí vnitřního městského okruhu, je dlouhý 2,2 kilometru, většinou v něm povede dvoupruhová silnice. V místě, kde se obě skupiny razičů setkaly, je tunel 35 metrů pod zemí.

Druhý tubus byl dokončen zhruba měsíc poté, co se setkali raziči severní tunelové trouby. Auta z povrchu ale odvede tunel Blanka až v roce 2011. Do té doby do jeho stavby investuje pražský magistrát přes 25 miliard korun – na 21 miliard vyjde samotná stavba, více než čtyři miliardy budou stát technologie.

Tunel Blanka společně se tunely Strahovským, Mrázovkou a Zlíchovským převezme dopravní zátěž, která projíždí Prahou od plzeňské dálnice D5 k ústecké dálnici D8. Uleví se tak holešovickým a hradčanským ulicím, zejména Veletržní ulici. Část aut z Prahy zcela zmizí, až bude hotova severozápadní část vnějšího okruhu. O ní ale zatím není jasné, kudy povede.